1 daireyi 5 kişiye sattı!

1 daireyi 5 kişiye sattı!

29 Ağustos 2009, Cumartesi 17:24
A A

Adapazarı'nda 1 daireyi 5 ayrı kişiye sattığı iddia edilen öne sürülen müteahhit Nedim Ataşen hakkında 366 kişiyi ayrı ayrı dolandırdığı iddiasıyla nitelikli dolandırıcılık suçundan toplam 1098 yıla varan hapis cezası istendi.

Ozanlar Mahallesi'nde 1 yıl önce Çevre Yapı Ortaklığı’nda ortaya çıkan dolandırıcılıkla ilgili olarak Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'nca sürdürülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, müteahhit Nedim Ataşen hakkında Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’na kaydı olan ve halen tutuklu bulunan Nedim Ataşen'in 2006 yılında Adapazarı'nda kurduğu ‘Çevre Kent Yapı Ortaklığı' adı altındaki kooperatifte finansman açığı yaşayınca “37 bin TL'ye daire yapıp satacağını” söyleyerek ev sahibi olmak isteyenleri dolandırdığı öne sürüldü.

İddianamede Ataşen'in kaydettiği üye sayısının yapacağı konut sayısının çok üzerinde olduğu, devam eden inşaatlar içerisindeki dairelerini görmek isteyenlere “İşte senin dairen bu” diyerek farklı yerleri gösterdiği belirtilen Ataşen'in bu yolla 3 milyon TL topladığı bildirildi.

Çevre Yapı Ortaklığı ile ilgili bilirkişi tarafından hazırlanan raporda da bazı tespitlere de yer verildi. Yapı ortaklığı adı altında düzenlenen üye kayıt defterlerinin noter tasdikli olmadığı, 2007 ve 2008 yıllarında 1'inci etap için sözleşme yapan üyelerin üye kayıt defterlerine işlenmediği, sözleşmelerin üyelere verilen sözleşme dosyasındaki sözleşmelerden farklı olduğu, üyelerden toplanan aidatlara ait makbuzlarda noter tasdiki olmadığı belirlendi.

Bilirkişi raporunda 2007 yılı birim fiyatları ile 37 bin liraya konut satmanın mümkün olamayacağı da belirtiliyor. Ataşen'in ‘37 bin liraya konut satacağım' diyerek daireleri cazip gösterip daha kolay para elde etmeyi amaçladığı belirtildi.

Kooperatif davasına Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki ay başlanacak. Nedim Ataşen Sakarya Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.

Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;