1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları

Çarşamba, 10 Kasım 2010 - 15:23

1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA), 11-13 Kasım 2010 tarihleri arasında Cezayir salonunda 1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları’nı gerçekleştiriyor. Toplantının ana sponsorluğunu TOTAL Türkiye üstleniyor. Türkiye üzerine çalışan Fransız arkeologları ve onların Türk ve yabancı çalışma ortaklarını bir araya getirmeyi amaçlayan IFEA Arkeoloji Buluşmaları, 2010’dan başlayarak her yıl düzenlenmesi amaçlanıyor.

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA), Kasım ayında, uzun süreden beri gündeminde olan bir etkinlik gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları, hem araştırmacılara bir araya gelecekleri bilimsel bir platform sunulması, hem de mevcut bilimsel ve kurumsal ağların geliştirilerek Türkiye’deki Fransız arkeoloji çalışmalarına yeni bir dinamizm kazandırılmasını amaçlıyor.

Bu toplantılarla, Türk ve Fransız kurumları ve bilim insanları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve genç araştırmacılara daha fazla olanak sağlanması da hedefliyor. Bu yıl “Arkeoloji ve Gün Işığına Kavuşan Tarih” anafikri çerçevesinde düzenlenecek olan 1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları 11-13 Kasım 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

1. IFEA Arkeoloji Buluşmaları’nda 9 değişik ulustan 50’ye yakın bilim insanı tarafından 35 kadar sunum yapılacak. Sunumlar Tarihöncesi’nden Ortaçağ’a Türkiye’deki arazi çalışmaları, müze araştırmaları, tarih, sanat tarihi, tarihsel coğrafya, nümizmatik, epigrafya ve mimarlık gibi arkeolojik araştırmaların her alanını kapsıyor. Tüm sunumlarda Fransızca/Türkçe, Türkçe/Fransızca simültane çeviri yapılacak..

Etkinlik programı http://www.ifea-istanbul.net adresinde...

TARİH: 11-13 Kasım 2010
YER: CEZAYİR Salonu - Hayriye Cd. 16, Galatasaray, Beyoğlu