1 Mayıs'ta Film Festivali

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek

1 Mayıs'ta Film Festivali

Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşam ve mücadele deneyimlerinin izleyiciyle buluşturulmasının ve Türkiye’de işçi filmi üretiminin özendirilmesinin amaçlandığı festivali düzenleyen kurumların sayısının bu yıl arttığı bildirildi.

Festival, bu yıl DİSK’e bağlı Sine-Sen, Dev Sağlık-İş ve Birleşik Metal-İş, Türk-İş’e bağlı Hava-İş, Petrol-İş ve Tez Koop-İş ve KESK’e bağlı SES’in yanı sıra, Türk Tabipleri Birliği, "www.sendika.org" ve Halkevleri tarafından düzenlenecek.

Festivalin açılışı 2 Mayıs akşamı Beyoğlu’ndaki Yeni Rüya Sinemasında yapılacak. Oyuncu Levent Üzümcü’nün sunacağı ve sürpriz konukların bulunacağı gecede "emek sineması dostlarına" ve Sine-Sen tarafından belirlenecek bir sinema emekçisine teşekkür plaketi sunulacak.

GÖSTERİMLER NEREDE YAPILACAK?

Festivalde gösterimler İstanbul’da Beyoğlu Sineması, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Salonu, İstanbul Halkevi; Ankara’da Batı Sineması, Alman Kültür Merkezi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sakarya Meydanı; İzmir’de İzmir Fuarı İsmet İnönü Kültür Merkezi, İzmir Fuarı Gençlik Tiyatrosu’nda yapılacak.

Festivale İranlı yönetmen Macid Macidi’nin de konuk olacağı, festival kapsamında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, Red Fotoğraf ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nin işbirliğiyle 3 kentte "1980’den 2010’a Emek Sineması’ndan Meydanlara 1 Mayıs’ın 30 Yılı" adlı serginin düzenleneceği belirtildi. Festival çerçevesinde görme engellilerinin izleyebilmesi amacıyla bir filmin gösterimi de sesli betimleme yöntemiyle yapılacak.

ULUSLARARASI İŞÇİ VE İLETİŞİM KONFERANSI

Festival kapsamında 3 ve 4 Mayıs'ta Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde "Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı" düzenlenecek. Konferans çerçevesinde, altı bildiri ve iki çağrılı bildiri sunulacak.

Medya ile iletişim emekçilerinin ve "emekten yana alternatif medyanın" tartışılacağı iki panelin yer alacağı iki günlük konferans, Çankaya Belediyesi, Ankara Üniversitesi Gelişme ve Toplum Araştırma ve Uygulama Merkezi (GETA) ve Türkiye Gazeteciler Sendikasının katkılarıyla gerçekleştirilecek.