10 adımda hastalıktan koruyun

Havalar soğudu, bebek ve çocuklardaki grip, nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları arttı. Ama çocukların hastalanmalarını önlemek zor değil

06 Kasım 2010, Cumartesi 05:00
A A

Ferhan Kaya Poroy

Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan korunmanın püf noktalarını anlattı.

1) Bir kat fazla giydirin: Bebeğinizi kat kat giydirin ama ısı kaybı başta olduğu için başını da örtün. Oyun çağındaki çocuğunuzu ev ortamında yetişkinlerden bir kat fazla giydirin.

2) Temizlik önemli: Soğuk havada çocuğunuzun kullandığı atkıyı 2-3 günde bir yıkayın. Temiz olmayan atkıdaki virüs ya da mikroplar, ağız ve burun yoluyla vücuda yayılır.

3) İlk 6 ay anne sütü: Anne sütü enfeksiyonlardan korunmada mamadan daha üstün özelliklere sahip. Özellikle ilk 6 ay bebeğinizin kilo alımı yeterli ise sadece anne sütü verin.

4) Maske takın: Evde hasta varsa, bebeğinize enfeksiyonun bulaşmaması için emzirirken maske takın.

5) Elleri temizleyin: Üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmada el hijyeni çok önemli. Çocuğunuzun ellerini normal bir sabunla sık yıkayın.

6) Hastalardan uzak tutun: Çocuğu mümkün olduğunca hasta insanların yer aldığı ortamlarda bulundurmayın.

7) İyi besleyin: Protein vücutta mikroplarla savaşan ‘antikor’ adlı maddeler üretiyor. Çocuğa her gün yeterince et, süt, yumurta, peynir ve yoğurt yedirin.

8) C vitaminini ihmal etmeyin: C vitamini takviyesini doğal yollarla almasını sağlayın. Bebeklerin günde bir mandalina, çocukların ise günde bir orta boy portakal veya greyfurt yemeleri yeterli.

9) Oyuncaklara dikkat!: Oyuncaklar birçok yere temas ettiği için sık temizlenmeli.

10) Grip aşısı: Çocuğunuz çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, grip aşısı yaptırmanız gerekebilir. 6 ay-5 yaş arasındaki tüm çocuklara grip aşısı yapılıyor. Aşı için ideal aylar eylül, ekim ve kasım.

(Bu yazı 30.10.2010 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;