10 çocuğundan 3'ünü teröre kurban verdi

10 çocuğundan 3'ünü teröre kurban verdi

06 Ekim 2009, Salı 16:23
A A

Hakkari'de teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan polis memuru Engin Açıkgöz (30) ile aynı saldırıda hayatlarını kaybeden ağabeyleri Sabri (52) ve Sadi Açıkgöz (39) Kastamonu'nun Çatalzeytin İlçesi'ne bağlı Karacakaya Köyü'nde yarın törenle toprağa verilecek. Karacakaya Köyü Murat Mahallesi'nde oturan şehit polisin 74 yaşındaki babası Şükrü Açıkgöz, 10 çocuğundan 3'ünü teröre kurban vermenin acısını yaşıyor. Bu arada köyde cenazelerin gömüleceği mezarlar da hazırlandı.

KÖYDE BULUŞUP GİTMİŞLER

İstanbul'da oturan emekli şoför Sabri Açıkgöz ile 10 yıldır bulunduğu Hollanda'dan Türkiye'ye izinli gelen gurbetçi Sadi Açıkgöz'ün Çatalzeytin'in Karacakaya Köyü'ndeki babaları Şükrü Açıkgöz'ü ziyaret ettikten sonra birlikte Hakkari'de polis memuru olarak görev yapan kardeşleri Engin Açıkgöz'ün yanına gittikleri öğrenildi. Geçen Cuma günü (2 Ekim) Çatalzeytin'den İstanbul'a geçen Sabri ve Sadi Açıkgöz, önceki gün de (Pazar) uçakla Van'a gitti. Polis memuru Engin Açıkgöz, iki ağabeyini Van Havaalanı'nda karşıladıktan sonra Hakkari'ye götürdü. Pazartesi günü Depin Mevkii'nde ağabeyleri ve ailesiyle birlikte piknik yapan polis memuru Engin Açıkgöz, teröristlerin saldırısına uğradı.

Eşini hastalığı nedeniyle 4 yıl önce kaybeden ve Karacakaya Köyü'nde birlikte kaldığı oğlu Çavuş Açıkgöz (40) ile birlikte birlikte yaşayan gözü yaşlı baba Şükrü Açıkgöz, önce polis oğlunun şehit düştüğü haberi üzerine yıkılırken, diğer oğullarının da hastanede can verdiğini duyunca göz yaşlarına boğuldu. Köy halkı tarafından sakinleştirilmeye çalışılan ve bitkin olduğu gözlenen baba Açıkgöz, "Vatan sağolsun, Allah'ın takdiri" demekle yetindi.

Şehit polis memuru Sabri Açıkgöz ile birlikte saldırıda hayatlarını kaybeden ağabeyleri Sabri ve Sadi Açıkgöz'ün cenazeleri tarifeli uçakla Van'dan Ankara'ya, Ankara'dan da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterle eşi memleketi Kastamonu'ya getirildi. Aynı helikopterde şehit polisin eşi Sevcan ile 2 yaşındaki oğlu Fatih Hamza ile kızı 5 yaşındaki Hayrunisa Açıkgöz de Kastamonu'ya geldi.

Gazi Stadı'na inen helikopteri Katamonu Emniyet Müdürü Yusuf Albayrak ve çok sayıda polis memuru karşıladı. Çevik Kuvvet polisleri tarafından helikopterden alınan cenazeler, Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Geceyi burada geçirecek olan 3 kardeşin cenazeleri, sabah erken saatlerde alınıp, memleketleri Çatalzeytin İlçesi'ne götürülecek.

Şehit polis memuru Engin Açıkgöz ve ağabeyleri için yarın saat 11.00'de Çatalzeytin Kaymakamlığı önünde tören düzenlenecek. Törenin ardından 3 kardeşin cenazeleri Karacakaya Köyü Murat Mahallesi'nde toprağa verilecek.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;