Candaş Tolga Işık

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170731.candaş_tolga_ışık_25.png

10 yıl önce 10 yıl sonra

Pazar, 01 Nisan 2012 - 05:00

Son 10 yılın muhasebesi yapılıyor... Hadi biz de yapalım!

***

Türkiye artık bir krizler ülkesi değil. Hatalarıyla, doğrularıyla siyasi istikrar en çok ekonomiye yaradı. Geçmişte “Bizi kurtarın” diye medet umduğumuz ülkeler bugün bize “Nasıl başardınız?” diye soruyor.

[[HAFTAYA]]

***

ki büyük ekonomik kriz atlattı dünya... Başta inanmadık, ama görünen o ki sahiden teğet geçmişiz. Tozpembe değil şüphesiz... Kişi başına düşen milli geliri 2 bin 500 dolardan 15 bin dolara çıkarırken... Cari açığı 1.5 milyar dolardan 77 milyar dolara... Benzinin litresini 1 dolardan 2.65 dolara çıkarmayı da ihmal etmedik!

***

Kaddafi’nin çadırında, Clinton’un odasında madara edilmiştik. Bugün AB’ye kafa tutan, Peres’e ayar, Obama’ya akıl veren bir Türkiye var. Bir zamanlar ‘Türk devlet adamı’ denince yalnız Atatürk bilinirdi. Bugün Ortadoğu’dan Amerika’ya kadar herkes Erdoğan’ı da tanıyor. Uzun yıllar sonra ilk kez bir Türk başbakan böylesine saygı görüyor.

 ***

Bu ülkede şike yapılırdı, darbe yapılırdı, işkence yapılırdı... Güpegündüz adam kaçırılırdı. Duymazdık, görmezdik, bilmezdik! Şimdi? Gözümüz de, kulağımız da, çok şükür dilimiz de çözüldü...

***

yıl önce genelkurmay başkanları dokunulmazdı. Dokunduk! Bugün MİT müsteşarına dokunamıyoruz! Dokunma demişken... Milletvekillerimiz hâlâ dokunulmaz!

***

10 yıl önce ‘içerde’ asker yoktu... Böyle giderse 10 yıl sonra ‘dışarda’ asker kalmayacak!

***

Fikir özgürlüğü mü? 10 yıl önce şiir okumak suçtu... Bugün kitap yazmak suç... Malum, dokunan hâlâ yanıyor!