10 yılda 100 Bin İngiliz Müslüman oldu

İngiltere'de son 10 yılda yaklaşık 100 bin kişinin İslam dinini seçtiği bunların "iki kültür arasında kaldığı" öne sürüldü

29 Aralık 2010, Çarşamba 13:31
A A

Times gazetesi, bugünkü sayısında İngiltere'de İslamiyet’i seçerek Müslüman olanlar ile ilgili özel araştırmaya 2 sayfa ayırırken, "İki kültür arasında kalmak" başlığını kullandı.

Gazete, şimdiye dek İngiltere'de Müslümanlığı seçenlerle ilgili yapılmış en kapsamlı araştırmalardan birinin sonuçlarına yer verilen özel araştırmada oldukça ilginç sonuçlar elde edildiği belirtildi.

MÜSLÜMAN OLANLARIN ÜÇTE İKİSİ KADIN

İngiltere’deki "Faith Matters" isimli vakfın yaptığı araştırmaya göre İngiltere'de son 10 yılda İslam dinini seçenlerin sayısı 2 kat artarak 100 bini buldu. Geçen yıl İngiltere’de Müslüman olanların sayısı 5 bin 200 olarak belirlendi. Müslüman olan İngilizler’in ortalama yaşının 27.5 olduğu ve bunların 3’te 2’sini kadınların oluşturduğu saptandı.

 

Adobe Flash Player Yükle

 

Vakfın araştırmasında İngiltere’de İslam dinini seçen kadınların hemen hepsinin başörtüsü taktığı, peçe ya da "nikab" olarak nitelendiren yüzü tümüyle kapayan kıyafetleri ise tercih etmedikleri, bunların takılma hakkına saygı duyduğu belirlendi.

Times gazetesi İslam dinini tercih eden İngilizler’in oldukça zor bir durumda kaldıklarını yeni girdikleri Müslüman toplum tarafından kolaylıkla kabul edilmedikleri gibi yakın çevreleri tarafından dışlandıklarını yazdı.

İhsan DÖRTKARDEŞ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;