100. madde formülü

Meclis'te CHP'nin yemin etmemesiyle yaşanan yemin krizi için çözüm aranıyor. Teklif verecek CHP'nin CMK'nın 100. Maddesi'ni değiştirerek tutuklu vekilleri çıkarmak istediği belirtiliyor.

100. madde formülü

 Meclis’teki yemin krizini aşmak için nasıl bir formül geliştirileceği merakla bekleniyor. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Meclis Başkanlığı konusunu görüşmek için bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek. Bu görüşmede tutuklu vekillerin Meclis’e girmesine imkan verecek teklifin de ele alınması bekleniyor.

Vatan gazetesinin haberine göre, CHP, CMK’nın 100’üncü maddesini düzenleyen ve tutukluluğun istisnasının “milletvekilliği” olmasını düzenleyen bir teklif verecek. Söz konusu madde tutuklama nedenlerini düzenliyor. Bu maddeye milletvekilleri için “istisna” hükmü önerilecek. Edinilen bilgiye göre CMK 100. maddeye bir fıkra eklenmesi önerilecek. Önerilecek fıkranın “Kesin hükmün infazı dışında seçilmiş milletvekili yakalanamaz ve tutuklanamaz” şeklinde olduğu öğrenildi.

Kanun teklifi çalışmalarını Süheyl Batum, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal gibi hukukçu milletvekilleri yürütüyor. Süheyl Batum, CMK’nın 100. maddesindeki değişikliğin yanı sıra 102. Maddesi’nde de değişiklik yapılarak sorunun çözülebileceğini söyledi. Batum, CMK 102. Madde’de tutukluluk süresinin 2 yılla sınırlandırıldığını bunun da 3 yıl daha uzatılabileceği hükmü olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bu maddede bir kişi 5 yıl tutulabilir. Ayrıca özel yetkili mahkemelerde bu hüküm 2 katına çıkıyor yani 10 yıl olabilir. Bu süreleri 2, 3 yılla sınırlandıran bir düzenleme yaparsanız bu kişiler daha fazla tutulamaz ve bırakılır. Ortada bulunan 100. madde ile ilgili ifade biraz daha geliştirilebilir. 100. maddedeki değişikliğin yanı sıra 102. maddedeki değişiklik de yapılabilir. Böylece tüm sorun ortadan kalkar. Konuyla ilgili çalışıyoruz.” Teklifin yemin eden tek CHP’li milletvekili olan Oktay Ekşi tarafından bugün TBMM’ye sunulması bekleniyor.

 

Yandex.Metrica