100 milyon dolarlık asfalt ihalesinde garip bir ortaklık

a
a
Cuma, 13 Ağustos 2010 - 05:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaptığı asfalt onarım ihalesi ile ilgili olarak yazdıklarım büyük ses getirdi. İhalede şaibe olduğu iddiası İBB’nin şirketlerinden İSFALT’ta çalışan İbrahim Sönmez’in adı kullanılarak ve imzası taklit edilerek devlet kurumları ile dört gazeteciye gönderilmişti.

İsim ve imzada sahtecilik yapıldığı açıktı ama ihbar mektubundaki iddialar araştırmaya değerdi. Konuyla ilgili aklıma takılan soruları 6 Ağustos 2010 tarihli POSTA Gazetesi’ndeki köşemde dile getirmiştim. 30 Haziran 2010’da yapılan ihaleyi kazanan şirketlerin şartnameyi ihaleden 1 gün önce 29 Haziran’da aldığı iddia ediliyordu.

***

İBB’ye yönelttiğim ilk soru, ihaleye katılan şirketlerin şartnameyi hangi tarihlerde aldığıydı. İBB bu konuda cevap yolladı. Cevap yazısından anladığım şu: İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan İSFALT A.Ş 28 Mayıs’ta, Eze İnşaat 15 Mayıs’ta, Has Organizasyon 23 Haziran’da, Nas İnşaat 29 Haziran’da, Ordu İnşaat 29 Haziran’da idari şartnameyi almışlar. İhale 30 Haziran’da yapıldı. İhaleye İSFALT’ın yanı sıra Eze İnşaat+Nas İnşaat ortaklığı teklif verdi. İhaleyi Eze İnşaat+Nas İnşaat ortaklığı kazandı. Eze şartnameyi 15 Mayıs’ta aldığına göre ihaleye hazırlanmak için yeterli zamanı vardı. Ancak Nas şartnameyi ihaleden 1 gün önce almış. İhaleden 1 gün önce şartname alan Nas böyle büyük bir iş için nasıl araştırma ve hazırlık yaptı?

Gelelim ihaledeki fiyat konusuna

İhbar mektubunda 153 milyon liralık ihale için İSFALT’ın verdiği teklifin sızdırıldığı ima ediliyordu. 6 Ağustos 2010 tarihli yazımda İSFALT’ın teklifi ile ihaleyi kazan şirketlerin tekliflerinin ne olduğunu sormuştum. İSFALT 147.5 milyon lira teklif verdiğini açıkladı. Eze+Nas ortaklığının teklifi ise 145 milyon TL. Eze+Nas yalnızca 2.5 milyon lira düşük teklifle ihaleyi kazandı. Bu da “Acaba İSFALT’ın teklifi ihaleden önce bazı şirketlere sızdırıldı mı?” iddiasının üzerinde bizleri düşünmeye zorluyor. İBB’nin açıklamalarıyla aydınlanacağımı beklerken kafam daha da karıştı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri bu ihaleyi mercek altına almalı. Böylece hem kafa karıştıran iddialar aydınlığa kavuşur, hem de kimse şaibe altında kalmaz. Çünkü ortada karışık durumlar var!