11 maddede Barış Manço'nun bilinmeyenleri

 Birkaç nesil büyüdü onunla...  Ama onu keşfetmek hala mümkün olamadı desek yanılmayız. İşte Barış Manço hakkında bilmediklerimiz, duymadıklarımız...

01 Şubat 2018, Perşembe 10:05
A A

Barış Manço aramızdan ayrılalı 19 yıl oldu. İşte 11 maddede Barış Manço'nun bilinmeyenleri...

Türkiye'de ki ilk Barış

Türkiye'de ki ilk Barış

Mehmet Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kâmil Hastanesi'nde doğdu. II. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi Mehmet Barış adını verdi. Oğlu Doğukan Manço katıldığı bir söyleşide "Babam 1943'te İstanbul'da doğdu ve Türkiye'de ilk Barış ismini aldı, esasında isim babası. Barış ismi, 1941'de dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden doğdu." açıklamasıyla babasının Türkiye'de ilk Barış isimli kişi olduğunu ve adının Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olduğunu söylemiştir.

Kafadarlar adıyla ilk müzik grubunu 1958 yılında kurdu

Kafadarlar adıyla ilk müzik grubunu 1958 yılında kurdu

1957'de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Barış Manço, 1958 yılında ilk grubu Kafadarlar grubunu kurdu. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock'n roll coverları yaparken, Barış Manço da ilk bestesi Dream Girl'ü bu dönemlerde yaptı ve Ankara'da küçük bir müzik ödülünün de sahibi oldu.

Bıyık bırakmasının sebebi

Bıyık bırakmasının sebebi

1967'de Hollanda'da geçirdiği bir kaza yüzünden dudağında bir yarık oldu ve bıyık bırakmaya başladı.

Kaygısızlar grubu ile MFÖ'ye ön hazırlık

Kaygısızlar grubu ile MFÖ'ye ön hazırlık

Kaygısızlar 1960'larda müzik yapan bir Türk rock grubu. Solo ve Barış Manço ile yaptığı çalışmalarla tanınan grup üyelerinden Mazhar Alanson ve Fuat Güner daha sonra MFÖ grubunu kurdu. Gruba, o zamanlar genç bir müzisyen olan Fikret Kızılok da eşlik ediyordu.

Dinamit saldırısı

Dinamit saldırısı

Moğollar ile birleşen Barış Manço, çıktıkları Anadolu turnesinin Kütahya ayağında Barış Manço'ya göre uzun saçları yüzünden tehdit edildikten sonra tur otobüslerine dinamitle saldırı düzenlendi. Konserin hemen sonrasında meydana gelen patlamada kimse yara almadı.

Uzunca bir süre ülkücü olduğu düşünülmüştür

Uzunca bir süre ülkücü olduğu düşünülmüştür

Şubat 1973'te yayınlanmış olan Küheylan, Barış Manço'nun isminin sağcıya çıkmasına neden olan ilk eserdi. Parçada geçen Aslıhan, Neslihan, özümüze dönelim gibi sözler Orta Asya özlemi olarak algılanmıştır. Bu plağı 1973 yılının Ağustos ayında yayınlanan, Barış Manço'nun askerliğinin sonlarında tamamlamış olduğu Hey Koca Topçu/Genç Osman plağı takip etti. Genç Osman'ın da bir serhat türküsü olması Manço'nun ülkücü olarak eleştirilmesine neden olacaktı.70'lerin ortalarına doğru Cem Karaca solun Barış Manço ise sağın sembolü olarak görülüyordu. Ancak konserlerinde kendisine bozkurt işareti yapanlara biz sadece sizin için gelmedik buradaki herkes için geldik diyerek Hey Koca topçuyu istek yapanları sol yumruğunu havaya kaldırarak protesto da etti.

Baris Mancho ismiyle dünyaya açılması

Baris Mancho ismiyle dünyaya açılması

1976'nın Mart ayında dünya çapında bir firma olan CBS ile anlaşan Barış Manço, Baris Mancho ismiyle lanse edileceği ve Avrupa pazarına yönelik olarak tamamen İngilizce şarkılardan oluşacak olan proje için 1976 yılının sonuna kadar Kurtalan Ekspres ve 30 kadar Belçikalı müzisyen ile 4 kadın vokalistten oluşan Georges Hayes Orchestra'nın eşliğinde dönem teknolojisinin tüm olanaklarını kullanan bir stüdyoda Belçika'da çalıştı. 2 milyon TL'ye mal olan ve 1976 yılının sonlarına doğru Baris Mancho adıyla Avrupa'nın birçok yerinde satışa sunulan uzunçalar, Romanya ve Fas gibi doğu ülkelerinde liste başı olsa bile genel olarak beklediği başarıyı yakalayamadı. Albüm Türkiye'de ise 1977 yılının başında Nick the Chopper olarak yayınlandı ve büyük başarı elde etti.

Belediye başkan adaylığı

Belediye başkan adaylığı

1994 yerel seçimlerinde Tansu Çiller başkanlığındaki Doğru Yol Partisi'nden Kadıköy Belediye Başkanı Adayı oldu, ancak rahatsızlığı üzerine seçimden önce adaylıktan çekildi.

7'den 77'ye" programı

7'den 77'ye" programı

1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan "7'den 77'ye" adlı televizyon programı, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı.

Sözlerini yazamadığı 40. Yıl Bestesi

Sözlerini yazamadığı 40. Yıl Bestesi

Barış Manço ölmeden önce müzik hayatının 40 yılını anlatan 40. yıl şarkısını bestelemişti. Ancak sözlerini yazamadan hayatını kaybetti. Bu şarkının da bulunduğu Mançoloji 1999 yılında yayımlandı ve 2,6 milyon satarak o yılın en çok satan albümü oldu. Daha sonra 2002 yılında Yüreğimdeki Barış Şarkılarıadında bir anma albümü yayınlandı. 2006 yılında Barış Manço'nun anısını sürdürmek için "Barış Manço Rock Derneği" kuruldu.

Gül Pembe şarkısının anısı

Gül Pembe şarkısının anısı

En çok bilinen şarkılarından Gül Pembe, Barış Manço 13 yaşındayken ölen babaannesinin ismidir. Barış Manço, bu şarkıyı çok sevdiği babaannesine yazmıştır.Doğum günün kutlu olsun büyük insan...Ayrıca sanatçı olduğumu da iddia etmiyorum. Ben öldükten sonra torunlarım ansiklopedilerde Barış Manço'yu "sanatçı" diye okurlarsa, galiba sanatçı olduğum da tescil edilmiş olacak. Geleceğe ne bıraktığınız önemli. Yoksa insan yaşarken kendi kendine "Ben sanatçıyım" dememeli."   -Barış Manço