13 çocuğunun 6'sı açlıktan ölmüş!

13 çocuğunun 6'sı açlıktan ölmüş!

27 Kasım 2009, Cuma 11:57
A A

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Ormanlı Beldesi'ne bağlı Serintepe Köyü'nde oturan Sezer çiftinin 4,5 yaşındaki bebekleri Ferdane'nin bakımsızlıktan ölmek üzereyken hastaneye kaldırılması bir aile dramını ortaya çıkardı. Cevat-Fatma Sezer çiftinin 17 yılda dünyaya gelen 13 çocuğundan 6'sının bakımsızlık nedeniyle öldüğü, 2'sinin ise evlatlık verildiği belirlendi. Çiftin küçük kızlarıyla aynı ismi taşıyan büyük kızları Ferdane Sezer'in ise 13 yaşında okulu bırakıp evlendiği tespit edildi.

1993'te komşu köy Akköy'de oturan ve zeka geriliği yaşayan Fatma Sezer (35) ile evlenen 40 yaşındaki işsiz Cevat Sezer, 4.5 ay önce dünyaya gelen kızları Ferdane, 1 ay önce bakımsızlıktan bitkin düşünce 112 Acil Servis'ten yardım istedi. Sağlık ekipleri, bebeği Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Buradan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Ferdane Sezer, tedavi altına alındı. "Malnütrisyon" (Yetersiz beslenme durumu) tanısı konulan küçük Ferdane'nin ölümden döndüğü belirlendi.

Yeşil kartı bulunmayan Cevat Sezer'in, doktorların yönlendirmesiyle Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurması bir aile dramını da ortaya çıkardı. Cevat ve Fatma Sezer çiftinin ilk dünyaya gelen isimlerini hatırlamadıkları 2 erkek çocuklarının bakımsızlıktan öldüğü anlaşıldı. Çiftin, büyük kızları Ferdane ve Ayşe adını verdikleri iki kızlarından sonra dünyaya gelen Recep, Ahmet, Elif ve Ceylan adını verdikleri çocuklarının 1 yaşını doldurmadan aynı nedenle öldüğü belirlendi. Daha sonra doğan iki erkek çocuklarını da bakamadıkları için evlatlık veren çiftin büyük kızları Ferdane Sezer'in ise 13 yaşında okulu bırakıp kaçarak evlendiği ve 2 çocuğunun dünyaya geldiği saptandı.

Ereğli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, çocukları 15 yaşındaki Ayşe, 3 yaşındaki Kazım, 1.5 yaşındaki Eyüp ve hastanede tedavisi süren 4.5 aylık Ferdane ile birlikte yaşadıkları evlerinde yaptığı incelemenin ardından Cevat Sezer'e yoksulluk maaşı bağladı. Aileye ayrıca kömür yardımında bulunuldu.

ZKÜ Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Ayten Erdoğan'ın, hastanede kardeşinin başında refakatçi olarak duran Ayşe Sezer ile görüşerek hazırladığı rapor doğrultusunda, 4 çocuğun devlet korumasına alınması için ailenin durumunun sosyal hizmet uzmanları tarafından inceleneceği de bildirildi.

Köy mezarlığında yan yana toprağa verdiği çocuklarının mezarını bayram nedeniyle eşiyle birlikte ziyaret edip dua eden Cevat Sezer, şimdiye kadar hep geçici işlerde çalıştığını ve uzun süredir de işsiz olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Çocuklarımı doktora götüremedim. Bize şimdiye kadar bir yol gösteren olmadı. Kimse Kaymakamlığa, Valiliğe götürmedi. Okur yazarlığım yok, cahilim. Hastanedeki çocuğum da ölürse 7'inci çocuğumu toprağa vermiş olacağım. Allah bu acıyı bana yaşatmasın. Artık çocuk yapmak istemiyorum. Bunun için eşimi tedavi ettirmek istiyorum."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;