13 kişi daha grip kurbanı

Pazartesi, 16 Kasım 2009 - 17:50

13 kişi daha grip kurbanı

Sağlık Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısının 73 olduğunu ve pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 249 olduğunu belirtti.

Yapılan yazılı açıklama şöyle; "Bakanlığımızın son açıklamasından bu yana pandemik grip nedeniyle çeşitli illerimizde toplam 13 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 73 olmuştur. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 249'dur. Bunların 56'sının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 

21 HASTA SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI

21 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir. Hayatını kaybedenlerden 30 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, 2 kişide gebelik olduğu tespit edilmiştir. Altta yatan kronik hastalığı bulunmayan 41 vatandaşımızdan 2'si sağlık çalışanı, 26'sı 25 yaşından küçüktür. Ülkemizdeki ölümlerle ilgili yapılan değerlendirmeye göre; hastalığa bağlı olarak hayatını kaybetme riski toplumun geneline kıyasla kronik hastalığı olanlarda yaklaşık 5 kat, okul öncesi çocuklar ve gebelerde ise yaklaşık 2 kat daha fazla olduğu anlaşılmıştır."

ESKİŞEHİR'DE 1 HAFTA TATİL
Bu arada, Eskişehir Valiliği, kent merkezindeki okullar ve dershanelerde grip nedeniyle 23 Kasıma kadar eğitime ara verildi.

Eskişehir Valiliğinden yapılan açıklama şöyle; "İlimiz Merkez Tepebaşı ve Odunpazarı İlçeleri ve bu İlçelere bağlı köylerde birçok okulda, grip nedeniyle okula devam edemeyen öğrenci sayısının okul mevcutlarının yüzde 10'unu aşmasından dolayı 16.11.2009 tarih ve 11 numaralı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereği, tedbir amaçlı olarak 16.11.2009 ve 22.11.2009 tarihleri arasında Merkez İlçelere bağlı resmi ve özel Anaokulları, İlköğretim Okulları, Liseler ve Dershaneler 7 gün süre ile tatil edilmiştir."

DHA