13 yaşında doğum yaptı

Konya'da birlikte yaşamaya başladığı kişiden hamile kalan 13 yaşındaki kız doğum yaptı

13 yaşında doğum yaptı

Malatya’da yaşayan E.Ç. (13) 3 yıl önce telefonla tanıştığı Konya’dan N.D. (29) ile yaklaşık bir yıl önce kaçarak Akşehir ilçesi Karabulut köyünde yaşamaya başladı. Bir süre sonra hamile kalan E.Ç, doğum sancıları artınca Akşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan ilk müdahalenin ardından E.Ç, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. E.Ç. 34 haftalık hamileyken normal doğum yaparak bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

'NÜFUSA GEÇ KAYDEDİLDİM'


E.Ç’nin sağlık durumunun iyi olduğu, 2 kilo 200 gram ağırlığında dünyaya gelen bebeğin hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi. E.Ç’nin yaşının küçük olması nedeniyle gözaltına alınan N.D, savcılıkça alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

E.Ç’nin ifadesinde 1990 doğumlu olduğunu söylediği, ancak ailesi nüfusa geç kayıt ettirdiği için yaşının küçük göründüğünü ifade ettiği öğrenildi. Kendi isteğiyle severek kaçtığını belirten E.Ç’nin kemik yaşının tespit edileceği, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

15'LİK GELİNİN KARAKOLLUK DOĞUM SANCISI

Malatya'da yaşanan ayrı bir olayda ise, doğum sancısı tutan ve hastaneye başvuran bir kadının yaşının küçük olmasından şüphelenen hastane yetkilileri durumu polise bildirdi. Yapılan soruşturmada, gelin ve damadın 15 yaşında oldukları ve imam nikahıyla evlendirildikleri ortaya çıktı.

Akşam saatlerinde doğum sancısı tutunca, Malatya Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'ne kaldırılan D.G.’nin yaşının küçük olmasından şüphelenen hastane yetkilileri, durumu hastane polisine bildirdi. Hastane polisi tarafından ifadesi alınan D.G. 15 yaşında olduğunu ama kimlikte 17 yaşında yazıldığını belirtti. D.G., ailesi tarafından imam nikahı ile kendisiyle aynı yaşta olan S.U. ile evlendirildiğini ve hamile kaldığını anlattı.

D.G.’yi hastaneye getiren eşi S.U., Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından kısa süreli gözaltına alınarak ifadesine başvuruldu. Yaşı küçük gelin ve damadın da aileleri de polis merkezine çağrılarak ifadeleri alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.