133 Türk çocuğu Alman ailede

133 Türk çocuğu Alman ailede

MECLİS’E TAŞINDI MHP

İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Almanya’da çeşitli nedenlerle velayetleri ailelerinden alınan Türk çocukların Alman hükümeti tarafından zorla Hıristiyan ailelere evlatlık olarak verildiğine ilişkin soru önergesi hazırlamıştı. Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü çalışanları yaptıkları araştırma sonunda 2009’un ilk çeyreğinde Bavyera’da 40, Berlin’de 93 olmak üzere, 133 Türk çocuğun Alman aileye verildiğini tespit etti.

’DİNİ İNANÇ ÖLÇÜ DEĞİL’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Türk çocukların verildiği ailenin Hıristiyan olup olmamasından önce çocuk için sağlıklı bir yetişme ortamı aranmalıdır. Almanya’da bir çocuğun öğretmen, bakıcı, komşu veya akraba tarafından zarara uğrayabileceği şikayeti yetkili makamlara ulaşırsa velayeti alınabiliyor. Alman yetkililer velayeti alınan çocuklara ilişkin ‘milliyet temelinde istatistik tutulmadığı’nı söylüyor.”

’TÜRK AİLELER İSTEKSİZ’

Ahmet Davutoğlu, Almanya’da yaşayan Türk ailelerin ‘koruyucu aile’ olma konusunda isteksiz olduklarını da belirterek, “Ailelerin danışmanlık hizmeti alabilecekleri merkezlerde Türk psikolog veya evlilik danışmanı sayısı az, yeterince hizmet sağlanamıyor. Çocuk vesayeti konusunda uzmanlaşmış bir dernek veya sivil inisiyatif kurulamamış, profesyonel olarak hiçbir Türk sivil toplum örgütünde aile danışmanlığı hizmeti verilmiyor” diye konuştu.

Önder YILMAZ