145 milyonluk asfalt ihalesine açıklama ve yeni sorular

a
a
Cuma, 06 Ağustos 2010 - 05:00

Salı günü ‘Asfalt işinde götürmüşler’ başlığıyla yazdığım yazıya iki önemli yanıt geldi. Cevap hakkına saygının gereği yer vermek gerekiyor. Ne ihalenin yapıldığı ili ne firma isimlerini ne de ihbarcının adını yazmıştım. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ihaleyi kendisinin yaptığını ve işi 144.8 milyon TL’ye Eze İnşaat Nakl. Ltd şirketi ile Nas İnş. San. Tic. A.Ş’nin aldığını açıkladı. Asıl önemlisi ihbar mektubunda adı bulunan İSFALT çalışanı İbrahim Sönmez’den gelen açıklamaydı. Sönmez imzalı ihbar mektubunda şunlar yazıyordu:

“İBB’nin iştiraki İSFALT’ta çalışmaktayım. 30.06.2010 tarihinde İBB Yapı İşleri Müdürlüğü’nce yapılan (keşif bedeli 153 milyon TL) ihaleye iki firma girmiştir. Birisi çalıştığım İSFALT diğeri ise Eze İnş. ve Nas İnş. ortak girişimidir. Belediyeden bize verilen bilgi bu ihaleye İSFALT’tan başka bir şirketin girmeyeceği şeklindeydi. İhale gününe kadar şartname alan da olmamıştı. İhale günü teklifimizi komisyona götürdükten sonra olan oldu. Biz kurum olarak 20 günde teklifimizi hazırladık ama gelin görün ki bu iki firma ihale günü şartnameyi alıp iki saat içinde bizden çok az düşük fiyatla teklif verip işi aldılar. Tarihin en büyük ekonomik krizinde şirketler yüzde 50-60’lara varan kırımlarla iş alırken bu iş 144.8 milyon TL’ye alındı.”

Mektupta işi alan şirketlerin, bazı milletvekilleri ve İSFALT’tan üst düzey yöneticilerle samimi ilişkilerinden söz ediliyordu.

Islak imza taklidi

İSFALT’ta Üretim Müdürü olarak görev yapan İbrahim Sönmez gönderdiği açıklamada, ihbarın kendisi tarafından yapılmadığını söyledi. İbrahim Sönmez ayrıca adının kullanıldığını ve imzasının taklit edildiğini bildirdi. Yani ıslak imza taklidi söz konusuydu.

İkinci açıklama ise İBB’den geldi.

“İstanbul Geneli Ana Ulaşım Yol Güzergahlarında Asfalt Sanat Yapıları İle Yol Islahı Yapım Bakım Ve Onarım İşi” ihalesi duyurusu 26 Mayıs 2010 günü yapılmış. İhale için ‘İsfalt Asfalt Fabrika San. ve Tic. A.Ş.,’ ‘Eze İnşaat Nakl. Petr. ve Taah. San. Tic. Ltd. Şti.’, ‘Has Organizasyon ve İnş. San. Tic. Ltd. Şti.’, ‘Nas İnş. San. Tic. A.Ş.’, ve ‘Ordu İnşaat Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.’ olmak üzere toplam beş firma şartname almış.

Belediye şartnamenin 28 Mayıs 2010 ile 29 Haziran 2010 tarihleri arasında satın alındığını bildirdi. İhale 30 Haziran 2010 günü saat 10’da yapıldı. Yalnız iki şirket teklif verdi.

İhbar mektubunda olduğu gibi İSFALT 30 Haziran 2010 günü saat 09:46’da teklifini sundu. İkinci teklif Eze İnşaat Ltd. Şti. ve Nas İnş. San. Tic. A.Ş. iş ortaklığı tarafından verildi. İkinci teklif İSFALT’ınkinden yalnızca dört dakika sonra yani saat 09:50’de verildi.

İhaleyi, ihbara göre İSFALT’ın teklifinin çok az altında bir tutar olan 144.8 milyon TL’ye ikinci teklifi veren şirketler kazandı.

Aklıma takılanlar

Bu açıklamaları verdikten sonra iki soru aklıma geldi. Birincisi İSFALT ihale şartnamesini hangi tarihte aldı ve verdiği teklif tutarı ne idi? İkinci soru ise şu: İhaleyi 144.8 milyon TL’ye kazanan Eze İnş. Ltd. şirketi ile Nas İnş. A.Ş. ihale şartnamesini tam olarak hangi tarihte aldı?

Bu soruların yanıtları da gelirse diğer sorulara geçeceğiz. Salı günü yazmıştım; tutarı neredeyse 100 milyon doları bulan bu dosyayı yakından takip edeceğim.