1.5 milyon dolara anlaştı

Amerikan gizli belgelerini yayımlayan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın, otobiyografi kitabı için 1.5 milyon dolarlık anlaşma imzaladığı bildirildi

1.5 milyon dolara anlaştı

Assange, Sunday Times'a yaptığı açıklamada, bu miktarın cinsel taciz suçlamalarına karşı kendini savunmasına yardım edeceğini belirterek, "Bu kitabı yazmak istemiyorum ancak bunu yapmam gerekiyor" dedi.

Assange, Amerikalı yayıncı Alfred A.Knopf ile 800 bin dolar ve İngiliz yayınevi Canongate ile de 500 bin dolara anlaştığını kaydetti. 'Bay Sızıntı', diğer gelirlerle birlikte kitabından toplamda 1.5 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor.

Adli masraflar için 200 bin sterlin harcadığını belirten Assange, kendini savunmak ve Wikileaks’i ayakta tutmak için kitap anlaşması yapmaya mecbur olduğunu belirtti.

Bir yandan İsveç, İngiltere'de şartlı tahliye imkanından yararlanmakta olan Assange'ı hakkındaki cinsel taciz suçlamasından dolayı istiyor, diğer yandan da ABD, gizli belgeleri yayımladığı için hakkında tahkikat planlıyor.

2010 yılında Assange'ın 1 milyon euro bağış aldığı belirtildi. Wikileaks çalışanlarına yıl içinde 100 bin euro ödenirken, bu paranın üçte ikisi Assange'a gitti.

(A.A.)