15 yıldır aradığı oyuncuyu buldu

Mustafa Altıoklar,'İstanbul İşgal Altında' filminde Atatürk'ü Kanadalı oyuncu Henry Czerny'nin oynayacağını açıkladı

15 yıldır aradığı oyuncuyu buldu

ÇEKİMLER MART 2010'DA

Yönetmen Mustafa Altıoklar’ın 15 yıllık hayali olan ‘İstanbul İşgal Altında’ filminin çekimleri Mart 2010’da başlayacak. Filmde Atatürk’ü Polonya asıllı Kanadalı oyuncu Henry Czerny’nin canlandıracağını belirten Mustafa Altıoklar, “15 yıldır daha iyisini bulamadım” dedi. Senaryosu 14 yılda biten filmin sanat yönetmenliğine Mustafa Ziya Ülkenciler imza atacak. Görsel efektler kadrosunun başına da ‘Titanik’in animasyoncusu Manuel Gonzales getirildi. 1919’un İstanbul’unu canlandırmak için 20 bin metrekarelik alana dev bir dekor yapılacak.

5 BİN FİGÜRAN ROL ALACAK

Filmde toplam 5 bin figüran ile 300 at kullanılacak. 1918’deki araba ve faytonların benzerlerinin üretildiğini söyleyen Mustafa Altıoklar, İtalya ile Çek Cumhuriyeti’nden 2 bin 500 kostüm kiralandığını açıkladı. Mustafa Altıoklar “6 aydır çalışmalar devam ediyor. ‘İstanbul İşgal Altında’ tüm dünyada ses getirecek. Bütçesi de kadrosu da zengin. Çekimlerin başlamasını hepimiz heyecanla bekliyoruz. Çok yorulacağız ama her şeye değecek, ortaya müthiş bir film çıkacak” diye konuştu.

VANESSA HASLER İLE SERGEN YALÇIN DA VAR

Atatürk’ü Henry Czerny’nin canlandıracağı filmde seksi manken, Vanessa Hessler, Julian Sands, Mehmet Günsur, Nehir Erdoğan, Settar Tanrıöven, eski futbolcu Sergen Yalçın, futbol yorumcusu Ziya Şengül ve Okan Bayülgen de rol alacak. Sergen Yalçın ‘Arabacı Avni’ rolüyle filmde yer alırken, Okan Bayülgen ‘Hain Gazeteci’yi oynayacak. Sinemanın ünlü karakter oyuncuları Oliver Platt, Heval Keitel ve Geoffrey Rush ile de görüşmeler devam ediyor.

Hamit SEÇİL/ANTALYA