1500'cü Ramzi'nin madalyası alındı

Pekin-2008'de doping yaptığı aylar önce kesinleşen, 1500 metrenin altın madalyalı ismi Bahreynli Rashid Ramzi'nin madalyası elinden alındı

18 Kasım 2009, Çarşamba 18:35
A A

Temmuz ayında (A) ve (B) numunelerinde yasaklı "EPO" maddesinin daha gelişmişi olan "Continuous Erythropoietin Receptor Activator"a (CERA) rastlanan Ramzi, altın madalyasından oldu.

Bu durumda oyunlarda gümüş madalya kazanan Kenyalı Asbel Kipruto Kiprop, altın madalya alırken, Yeni Zelandalı Nicolas Willis gümüşe, dördüncü olan Fransız Mehdi Baala da bronz madalyaya yükseldi.

2008'İN DOPİNGLİLERİ

Fas doğumlu Ramzi, 3.32.94’lük derecesiyle Bahreyn’e atletizmdeki ilk olimpiyat madalyasını kazandırmıştı. Ramzi’nin yanı sıra erkekler yol yarışlarının gümüş madalyalı bisikletçisi İtalyan Davide Rebellin, Alman bisikletçi Stefan Schumacher, Yunan atlet Athanasia Tsoumeleka, Hırvat atlet Vanja Perisic ile Dominik Cumhuriyeti’nden halterci Yudelquis Contreras, Pekin-2008’in doping yapan diğer sporcularıydı.

Yol yarışlarının gümüş madalyalı ismi İtalyan bisikletçi Rebellin’in madalyası da dün geri istendi. Rebellin’in verdiği numunelerde de yasaklı "CERA" maddesi bulunmuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;