17 şehidin evine ateş düştü!

Siirt'in Pervari ilçesinin kırsal kesiminde İl Jandarma Komutanlığı'na ait Sikorsky S-70 tipi helikopter düşmüş ve 17 asker şehit olmuştu. Bu acı haber şehitlerin baba ocaklarına ateş gibi düştü

10 Kasım 2012, Cumartesi 13:56
A A

MANİSA- 31 yaşındaki Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin’in şehit olduğu haberi ManisaTurgutlu’yu yasa boğdu. Şehidin Cumhuriyet Mahallesi Karaca Sokak 37 nolu apartmanın 3’üncü katındaki dairede oturan annesi Nevin ve babası Abdullah Çetin’e acı haber, Kaymakam Nazmi Günlü, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Tarık Ercan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Levent Türker, Belediye Başkanı Serhat Orhan ve Turgutlu Devlet Hastanesi Başhekimi Sabri Taşcıoğlu tarafından verildi.

"BENİM ŞİMDİ AĞLAMA ZAMANIM"

Şehit Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin’in annesi  Nevin ve Abdullah Çetin, oğullarının şehit düştüğü haberini alınca fenalaştı. Eve gelen sağlık ekibinin sakinleştirici iğne yapmasına izin vermeyen Abdullah Çetin, "Televizyonlarda iğne yapılan şehit babalarını gördüm. Kuzu gibi oluyorlar. Ben öyle olmak istemiyorum. Benim şimdi ağlama zamanım. Şehit olan oğluma ağlamayacağım da ne zaman ağlayacağım?" dedi. Anne Nevin Çetin’i de komşuları sakinleştirmeye çalıştı.

3 YILLIK EVLİYDİ

Yüzbaşı Çetin’in 3 yıl önce Çiğdem Çetin ile evlendiği belirtildi. Çiğdem Çetin’in Ankara’da ODTÜ Koleji’nde İngilizce öğretmeni olarak çalıştığı ve ailesinin de Hollanda’da yaşadığı belirtildi. Şehidin bekar olan kız kardeşi Pınar Çetin’in de Urganlı Besime Işıldak İlkokulu’nda öğretmen olduğu, bir proje için yurtdışında bulunduğu ve acı haberi alır almaz Turgutlu’ya gelmek için yola çıktığı öğrenildi. İlçede bulunan siyasi partilerin temsilcileri ve kadın kolları üyeleri başta olmak üzere taziyelerini bildirmek isteyen vatandaşlar, şehit evine geldi.

ADANA-  Adana Feke Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Belediye Başkanı Ahmet Ser ile İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Akgün Baydar, ilçeye bağlı Gürümze Köyü’nde oturan 26 yaşındaki Uzman Çavuş Erdal Tekin’in babası Rafi Tekin ve annesi Yüksel Tekin’e acı haber verdi.

Bekar olan Tekin’in acı haberi ailesini yasa boğdu. Fenalık geçiren yakınlarına sağlık ekipleri sakinleştirici iğne yaptı. Eve Türk Bayrakları çekildi, olayı duyan yakınları da eve akın edip, ailesi teselli etmeye çalıştı.

ANTALYA- Şehit olan 17 askerden birinin Uzman Çavuş 25 yaşındaki Halil İbrahim Çelik olduğu belirlendi. Şehidin acı haberi, kardeşini ziyarete giden ağabeyi 30 yaşındaki Hacı Çelik’e Siirt’te verildi.

Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik’in acı haberi, Siirt’e kardeşini ziyarete giden ağabeyi Hacı Çelik’e askeri yetkililer tarafından verildi. 4 günden bu yana yanında bulunduğu kardeşinin şehit haberiyle yıkılan Hacı Çelik, durumu Kemer’de oturan ağabeyi Ümit Çelik’e telefonla bildirdi.

Şehit haberinin duyulmasıyla birlikte ağabeyi Ümit Çelik’in evine çok sayıda kişi  taziyede bulunmak için gitti. Kemer Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Gül, Ümit Çelik’in evine gelerek başsağlığında bulundu. Kemer Belediyesi tarafından Ümit Çelik’in evinin hemen önünde taziye çadırı kuruldu.

Geçen hafta nişanlandığı belirtilen Halil İbrahim Çelik’in babası Melih Gazi Çelik’in vefat ettiği ve annesi Kamer Çelik’in ise Kayseri’nin Sarız ilçesinde oturduğu kaydedildi. Şehit Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik’in cenazesi, memleketi Sarız ilçesinde toprağa verilecek.

GİRESUN-  23 yaşındaki Astsubay Kıdemli Çavuş Hakan Gemici’nin acı haberi Giresun’un Keşap ilçesindeki evini yasa boğdu. Şehit Astsubay Gemici’nin, 18 Ekim’de Keşap’ta Elif Gemici ile evlendiği, birkaç gün izinin ardından da görevine döndüğü öğrenildi.

Hakan Gemici’nin şehit haberini alan ailesi gözyaşlarına boğuldu. Şehit Astsubay’ın evlendikten sonra eşiyle birlikte görev yeri olan Siirt’e gittiği ve 3 kardeşinin bulunduğu öğrenildi.

KONYA- Ankara’dan geçici görevle Siirt’e giden 10 yıllık Uzman Çavuş Mesut Şeker’in şehit olduğu haberini aileye, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Ali İhsan İmre, Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğuz ve Akşehir Kaymakamı Ali Dursun tarafından verildi.

'GELİNLİK KEFENİ OLACAKMIŞ'

Oğlunun şehit olduğu haberini alan anne Ayşe Konuk, "Oğlumu rüyamda bana gelinlik hediye ederken gördüm. Meğerse oğlum kefen giyecekmiş" diyerek göz yaşlarına boğuldu. Fenalık geçiren anneye sağlık ekipleri müdehale etti.

AİLESİNDEN AYRI YAŞIYOR

Şehit Uzman Çavuş Mesut Şeker’in, annesinden ayrıldığı öğrenilen babası Mevlüt Şeker’in 2 yıl önce vefat ettiği belirtildi. Son olarak Kurban Bayramı’nda izinli olarak memleketine geldiği öğrenilen şehit Uzman Çavuş Mesut Şeker’in eşinden ayrıldığı, 9 yaşındaki Merve ve 7 yaşında Mevlüt Kağan adlarında iki çocuğunun olduğu öğrenildi.

KAHRAMANMARAŞ- Askeri yetkililer, şehit Ömer Büyükköse’nin babası Süleyman Büyükköse’ye haber vermek için evine geldi. Ancak eşinden 10 yıl önce boşanan baba Süleyman Büyükköse ile şehidin 6 ay önce nişanlandığı Kübra Yiğit ve diğer yakınlarının, Siirt’e çeyiz götürdüğü anlaşıldı.

Bunun üzerine askeri yetkililer ayrılırken eve gelen şehidin komşusu Türkan Baysal, şehit Ömer Büyükköse’nin aralık ayının ilk haftasında düğününün olduğunu söyledi.

Baba Süleyman ile diğer yakınlarının 2 gün önce düğün hazırlıkları için Siirt’e gittiğini anlatan Baysal, "Ömer iyi bir çocuktu, melek gibiydi. Aralık ayının ilk haftası düğünü olacaktı. Düğün hazırlığı için babası, halası, nişanlısı Kübra Yiğit ile kardeşi Siirt’e çeyizini götürdü. Ömer Büyükköse’nin halası Ayşe Kılıçkıran benim üst komşum. Kendisiyle telefonla görüştüm. Bana, ’Ömer dün saat 16.00’ya kadar evdeydi. Sonra operasyona çıktı. Evi çok beğendi’ dedi" diye konuştu.

ERZURUM-  Şehit Kürşat Güneş’in, Osman Bektaş Mahallesi Ortadoğu Yapı Kooperatifi evleri 4. katta yaşayan babası Ağa Güneş, annesi Rahime Güneş ve kardeşi Ahmet Güneş’e acı haber, askeri yetkililerce sağlık ekipleri eşliğinde verildi.

Acı haberi alan yakınları şehidin evine geldi. Anne Rahime Güneş’in ağıt yakarak fenalaşması üzerine sağlık ekipleri müdahale etti. Baba Ağa Güneş, "Vatan sağolsun, yapabileceğimiz bir şey yok. Oğlum 1.5 yıl önce uzman çavuş oldu" diyerek ağladı. Çat nüfusuna kayıtlı şehit Kürşat Güneş’in eşinin 2 aylık hamile olduğu öğrenildi.

TEKİRDAĞ- Şehidin Çerkezköy ilçesindeki baba evine gelen 3. Zırhlı Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nevzat Taşdelen, acı haberi şehidin annesi Hatun ve babası Mustafa Ersoy’a verdi.

Acı haber üzerine evlerini Türk bayraklarıyla donatan Ersoy ailesi, taziyeleri kabul ediyor. Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ersoy’un Hakkari’deki vatani görevinin ardından sınava girerek uzman çavuş olarak askerde kaldığı ve ilk görev yerinin Siirt olduğu öğrenildi. Bekar olan Ersoy’un sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı bir fotoğrafta, "Yeter artık şehit vermek istemiyoruz" şeklinde yorum yazdığı dikkat çekti.

BARTIN- Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın’ın anne ve babasına acı haberi, Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik, Bartın İl Jandarma Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran, Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus, sağlık ekipleri eşliğinde verdi.

Oğullarının şehit olduğu haberiyle yıkılan anne 50 yaşındaki Zeynep Yalçın ve baba 53 yaşındaki Ahmet Yalçın sinir krizi geçirdi. Yalçın çifti sağlık ekipleri tarafından Ulus Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Şehit Astsubay Erkan Yalçın’ın kardeşleri, Zonguldak’ın Devrek İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Astsubay Erdal Yalçın ile Gebze’de görevli polis Ekrem Yalçın’a  haber verildi. Şehit astsubayın ikiz kardeşi ilçede taksicilik yapan Ercan Yalçın ve kız kardeşi Feride Yalçın acı haberle gözyaşlarına boğuldu. Ercan ve Feride Yalçın kardeşler de hastaneye kaldırıldı.

Kaymakam Atik, Albay Karsavuran, Belediye Başkanı Ulus ve yetkililer hastaneye giderek şehidin yakınlarının sağlık durumlarıyla ilgili bilgi aldı. Bir süre sonra Bartın Valisi Bülent Savur da hastaneye geldi.

5 yıl önce göreve başlayan Erkan Yalçın’ın bekar olduğu öğrenildi. Şehidin evinin önünde toplanan vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

KIRKLARELİ- Şehit haberinin alınmasının ardından Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan ve askeri yetkililer, sağlık ekipleriyle birlikte evli ve 2 çocuk babası olan Üsteğmen Ersan Yenici’nin Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Kuleli köyünde yaşayan ve çiftçilik yapan anne Ayşe ve baba Ali Yenici’nin evine gitti.

Karşısındaki askerleri görünce bayılan anne Ayşe Yenici, hazır bekletilen ambulansa bindirilerek tedavi altına alındı. Baba ise sinir krizleri geçirdi. Sakinleştirici yapılan anneye acı haberi şehidin kardeşi Ercan Yenici verdi. Acı haberle yıkılan annenin feryatları yürekleri dağladı.

'HAKKIMI HELAL ETMİYORUM'

Oğlunun fotoğrafına sarılan baba Ali Yenici, "Benim oğlum seve seve askerliği istedi. ’Ben asker olacağım baba’ dedi. Bayramda gördüm en son oğlumu. 1 hafta önce gitti. Benim oğlum vatan uğruna feda olsun. Ancak Başbakana ve hükümete hakkımı helal etmiyorum. Hiçbir zaman helal etmeyeceğim. Bu evlatlar kolay yetişmiyor. Bu söylediklerimi sansürlerseniz size de hakkımı helal etmiyorum" dedi.
Şehit askerin baba ocağı Türk bayraklarıyla süslenirken,eşi ve 2 çocuğunun Siirt’te olduğu belirtildi.

GAZİANTEP- Şehit Jandarma Uzman Çavuş Perişan’ın ailesine acılı haberi askeri yetkililer verdi. Baba Gani Perişan haberi alır almaz fenalaşırken, üvey annesi Döne Perişan ve kardeşleri de gözyaşlarına boğuldu.

Giresun’da vatani görevini tamamladıktan sonra 3 yıl önce uzman çavuş olarak göreve başlayan Şehit Perişan’ın 8 yıl önce öz annesi Gürcü Ölmez’i kaybettiği, geçen Kurban Bayramı’nda ise Adana’da Çiğdem Çullu ile nişanlandıktan sonra 10 gün önce birliğine döndüğü ifade edildi.

4’ü kız, 2 erkek toplam 6 kardeşi olan şehit Perişan’ın evinin bulunduğu mahalle Türk bayraklarıyla donatılırken, acı haberi alan yakınları şehit evine akın etti.

GÜMÜŞHANE- Uzman Çavuş Yusuf Tüfekçi’nin acı haberi, Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi Akçal Köyü’ne yaşayan ailesini yasa boğdu.

Jandarma Uzman Çavuş Tüfekçi’nin bir süre önce izin için memleketi Kürtün ilçesi Akçal Köyü’ne geldiği, bir hafta önce de görevine dönmek üzere ilçeden ayrıldığı belirtildi.

Kenan - Asiye Tüfekçi çiftinin en büyük çocuğu olan 22 yaşındaki Uzman Çavuş Yusuf Tüfekçi’nin 3 de kardeşi bulunuyor. Acı haberle birlikte Tüfekçi ailesi gözyaşlarına boğuldu.

DENİZLİ- Şehit Hava Teknik Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı’nın (25) Denizli’de yaşayan annesinin evinde yas var.

Avcı’nın şehit olduğu haberi, Hacıkaplanlar Mahallesi’nde yaşayan annesi Cemile Avcı’ya askeri yetkililer tarafından iletildi. Babası birkaç yıl önce vefat ettiği öğrenilen Avcı’nın şehit olduğu haberi annesine verilirken sağlık görevlileri de hazır bulundu.

Şehit annesini yaşadığı ev ve sokağa Türk bayrakları asıldı. Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Avcı’nın yeni evlendiği öğrenildi.

MERSİN-  Şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik’in (23) Mersin’deki baba evinde yas var. Şehidin, Çiftlikköy beldesindeki baba evine gelen askeri yetkililer, acı haberi ailesine verdi.

Oğullarının şahadet haberini alınca gözyaşlarına hakim olamayan şehidin annesi Fatma Kızılgedik ve baba Ergun Kızılgedik’i askeri yetkililer teskin etmeye çalıştı. Beldede acı haberin duyulmasının ardından çok sayıda vatandaş, taziye ziyareti için şehidin baba evine geldi.

Şehidin baba evinin bulunduğu sokak, Türk bayraklarıyla donatıldı. Uzman Çavuş Eren Kızılgedik’in, askerliğini yaptıktan sonra uzman çavuşluk sınavını kazanarak askeri personel olduğu öğrenildi.

ANKARA- Ankara Garnizonu’ndan askeri yetkililer, sağlık ekipleriyle şehit Yakup Çınar’ın baba evine gelerek acı haberi aileye verdi. Şehadet haberini alan ailenin yakınları, komşuları ve şehit Yakup Çınar’ın silah arkadaşları da eve geldi. Şehit Çınar’ın baba evine Türk bayrağı asıldı. Yakup Çınar’ın babası Kemal Çınar, evin önüne kurulan çadırda taziyeleri kabul etti.

Taziye çadırında Kur’an-ı Kerim okundu. Şehidin annesi Fatma Çınar, havacı bir askere "Üzerinde yavrumun elbisesi var" diyerek sarıldı.

Anne Fatma Çınar ile şehidin kardeşleri Serpil ve Sevcan Çınar, Pilot Üsteğmen Yakup Çınar’ın fotoğraflarına sarılarak, ağıtlar yaktı. Bu arada, Şehit Yakup Çınar’ın iki yıl önce Fethiye Çınar ile evlendiği, eşinin 3 aylık hamile olduğu belirtildi.

DİYARBAKIR- Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan’ın memleketi Diyarbakır’ın Çermik İlçesi Başarı Köyü’ndeki baba ocağına ateş düştü.

Bir yıllık evli olan ve 6 yıldır uzman çavuşluk yapan 28 yaşındaki Yıldızhan’ın ailesine acı haberi yetkililer verdi. Baba Sabri Yıldızhan’ın tarlada çalışırken şehit haberini aldığı öğrenildi. Anne Remziye ile şehit uzman çavuşun bir yıllık eşi haberi alınca fenalık geçirdi. Köye giden doktorlar, anne ve şehidin eşini kontrol altında tutarken, baba Sabri Yıldızhan taziyeleri kabul etti.

Şehidin evi dolup taşarken, daha önce de Siirt’in Pervari ilçesinde görev yapan Kaymakam Mimar Sinan Batmaz ile Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Muhammet Akbaba, Emniyet Amir vekili Komiser Erdinç Petekçi ile diğer yetkililer köye giderek aileye başsağlığı diledi.

Baba Sabri Yıldızhan’ı yanına oturtan Kaymakam Batmaz, kazanın olduğu bölgenin dağlık olduğunu, kesinlikle bir çatışmanın yaşanmadığını, helikopterin dağa çarpması sonucu üzücü olayın meydana geldiğini söyledi. Batmaz, Allah’ın herkese şehitlik mertebesini nasip etmediğini belirterek, "Şehitler büyük kullardır"dedi.

Şehit Uzman Çavuş Murat Yıldızhan’ın dedesi Mahmut Sarı, bir musibetin bu ülkenin başına bela olduğunu belirterek, "Ne yapalım, üzüntümüz çok büyük" diye konuştu.

KAYSERİ-  25 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur’un acı haberi, Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi Elbaşı Beldesi’nde oturan ailesini gözyaşına boğdu.

Kardeşleriyle birlikte inşaatlarda çalışan Onur Karasungur’un ailesine bakabilmek için uzman çavuşluk sınavına girdiği ve yaklaşık 1.5 yıl önce atanarak Şırnak’ta göreve başladığı öğrenildi.

Şehit Uzman Çavuş Onur’un babasının hasta olduğu, annesinin ise kısa süre önce kalp ameliyatı geçirdiğini anlatan amcasının oğlu Hacı Karasungur, "Onur, ailesine daha fazla para gönderebilmek için uzman çavuş oldu.

Kardeşleri inşaatta çalışırken, Onur da para göndererek hasta anne babasına katkı sağlıyordu. Onur, Kurban Bayramı’nda izne geldiğinde de ailesinin evinin kapı ve pencerelerini PVC yaptırdı. 10 gün önce izini bitti ve sarılarak uğurladık. Anne ve baba Onur’u yokluk içinde büyütmüştü" dedi.

Şehidin evinin önüne taziye çadırı kurulurken, Bünyan Belediye Başkanı Mehmet Özmen de şehit evini ziyaret ederek aileye baş sağlığı diledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;