1.8 milyon metrekare arazi

MHP'li Aytaç Durak, 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi mal varlığını DHA'ya açıklamıştı

1.8 milyon metrekare arazi

Aytaç Durak, 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde mal varlığını DHA’ya açıklamış, eşi Fahriye Durak’la birlikte toplam 1 milyon 509 bin 322 metrekare tarla ve arsaya sahip olduğunu beyan etmişti.

Üzerine kayıtlı 263 bin 680 metrekare arsa, 126 bin 622 metrekare de tarla olduğunu belirten Durak, ayrıca 5 traktörü, Kırıkkale tabancası, 12 takım altını, 8 pırlantası, bir takım incisi, 10 takım gümüşü ve aylık 50 bin lira kira geliri bulunduğunu bildirmişti.

Bankada 1 milyon TL

Durak İnşaat Tic. Ltd. Şti’nin yüzde 85 hissesinin kendisine, yüzde 15’nin eşine ait olduğunu kaydeden Durak, şirketin mal varlığına ilişkin açıklama yapmamıştı.

Durak’ın, son iddialar gündeme geldiğinde basına sızan, seçimden sonra valiliğe verdiği mal beyanında ise arsaların toplamının 1 milyon 800 bin metrekare olduğu, bankada da 1 milyon lirası olduğu bilgisi yer alıyor.

Hakkında öne çıkan iddialar

Merkez Sarıçam ilçesi Menekşe köyünde Seyhan Baraj Gölü manzaralı 74 dönüm kamu arazisini Arsa Ofisi’nden belediyeye geçirip, yakınlarının üye olduğu kooperatife satışını sağladı.

Kooperatif üyeleri buraya ev yapmaktan vazgeçti ve arsayı Aytaç Durak’ın eşi Fahriye Durak’a sattı. Fahriye Durak’ın arsasındaki teraslama çalışması ise belediye imkanlarıyla yapıldı.

Fahriye Durak’a ait Merkez Çukurova ilçesinde Seyhan Baraj Gölü manzaralı 11 dönüm konut imarlı arsayı usulsüz şekilde ticaret alanına dönüştürdü.

Bu imar değişikliğiyle 40 kat rant artıyı sağladı. Bu konuyla ilgili olarak Aytaç Durak ve geçen dönemin 54 meclis üyesi görevi kötüye kullanmaktan 1-3 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Merkez Çukurova ilçesi Karahan köyünde 30 dönüm konut imarlı arsayı eğitim alanı imarına dönüştürmek ve yoğunluğunu 0.20’den 1.60’a çıkarmak şartıyla TED Koleji’ne sattı.

Durak, arsanın tapusu üzerine kayıtlıyken, imar değişikliğiyle ilgili teklifi yönettiği meclis toplantısında gündeme getirdi ve komisyona havale edilmesini sağlayıp yasaya aykırı davrandı.

Geçen hafta tartışmaların patlak verdiği oturumların sonuncusunda yine aynı arsayla ilgili komisyon kararı görüşüldü.

Kendi arsasıyla ilgili imar değişikliğinin görüşüldüğü meclis toplantısını yönetip, aynı suçu işlemeyi sürdürdü.

Söz konusu arsayla ilgili imar değişikliği talebi Aytaç Durak’ın ısrarlarına rağmen reddedildi.

3