2 kuzen 2 kuzene kaçtı

2 kuzen 2 kuzene kaçtı

28 Ekim 2009, Çarşamba 16:04
A A

Adana’da 5 gün önce evlerinden ayrılıp bir daha dönmeyen lise öğrencisi teyze kızları 15’er yaşındaki D.A. ve Ş.A. bulundu. Kızların paylaşım sitesi facebook adreslerini ve okul arkadaşlarını takibe alan polis, teyze kızlarının 2 amcaoğluna gönül verip kaçtıklarını belirledi. 2 kuzen gözaltına alınırken, kızlar da kaldıkları evde bulundu.

Emine Nabi Menecencioğlu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi olan Ş.A., geçen cumartesi günü teyzesi Sakine A.’ya gitti. Geceyi teyzesinde geçiren Ş.A., ertesi sabah teyzesinin kızı aynı lisenin öğrencisi D.A. ile birlikte dershaneye gitmek üzere evden ayrıldı. Liseli kızların akşam eve dönmemesi üzerine araştırma yapan ailesi, onlardan haber alamayınca polise haber verdi. Çocuklarını kendi imkanlarıyla da arayan ailelerden birinin yakını, bugün bir televizyonun kadın programına katılıp, kızları görenlerden yardım istedi. Bu programda kızların fotoğrafları da yayınlandı.

Program sunucusunun çağrısı üzerine arayan iki kişi, teyze kızlarını dün sabah Adana merkezindeki bir otelde kahvaltı yaparken gördüğünü söyledi. Bu bilgi üzerine kızların aileleri otelleri dolaşarak resepsiyon görevlilerine fotoğraflarını gösterdikleri çocuklarını sordu. Ancak olumsuz yanıt aldı.
Aileler araştırmayı sürdürürken, polis ekipleri de, kayıp kızların internet paylaşım sitesi olan facebook adreslerini öğrenip, şifrelerini kırarak girdikleri sayfalarda kızların arkadaşlarıyla ilgili bilgi toplamaya başladı. Bu araştırma sırasında kızların arkadaşlarını saptayan polis, onların ortak bir arkadaşlarından Ş.A. ve D.A.’nın amca çocukları olan 17 yaşındaki M.Ş. ve S.Ş.’ye kaçtıklarını belirledi. Amca çocukları M.Ş. ve S.Ş. düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Kızların, amca çocuklarının yakınlarına ait boş evde kaldıkları anlaşıldı. Bu eve yapılan operasyonla kızlar da bulundu.
Evden kaçan kızlarla, birlikte kaçtıkları amca çocukları Çocuk Şubesi’ne götürüldü. Kızların ilk sorgusunda, amca çocuklarıyla tanışıp, onları sevdiklerini söyleyip, “Macera olsun diye kaçtık” dedikleri öğrenildi.

Kızlardan Ş.A.’nın babası Ali A., kızının evde hiç bir sorunu olmadığını söyledi. Kızı evden ayrıldıktan sonra yaptıkları araştırmada onların görüştükleri erkek arkadaşlarının olduğunu öğrendiğini belirten Ali A.,  “Çocuklarımız eve gelmeyince araştırmaya başlamıştık. Kızların Yakup, Murat ve Almancı Mehmet diye birileri ile konuştuklarını öğrendik. Biz kızlarımızın bu kişilerle gezme amaçlı gitmiş olsalar bile sonradan zorla tutulduklarını düşünüyoruz. Ben kızımın cep telefonu olduğunu bile bilmiyordum. 3 ay önce bir cep telefonu almış, ancak bizden saklamış” dedi.

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA,(DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;