2 madde daha kabul edildi

TBMM'de görüşülen Anayasa teklifinin 4'üncü ve 5'inci maddeleri de kabul edildi

2 madde daha kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin 5. maddesine 333 kabul, 70 ret oyu verildi. TBMM Genel Kurulundaki gizli oylamaya 405 milletvekili katıldı. Oylamada; 333 kabul, 70 ret oyu kullanılırken, 1 milletvekili çekimser kaldı, 1 oy da geçersiz sayıldı.

Maddeyle, Anayasanın, "Sendika Kurma Hakkı" başlıklı 51. maddesinde değişiklik yapılıyor. Böylece, bir kişinin aynı zamanda ve aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olmasının yolu açılıyor. Teklifin 5. maddesinin gizli oylamasının tamamlanmasıyla Genel Kurul, dün saat 15.00’te başladığı mesaisini 13 saatte tamamladı.

CHP VE BDP OYLAMAYA KATILMADI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, görüşmeleri kısa bir süre izlerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, oylamalar bitinceye kadar Meclisten ayrılmadı. Görüşmeler sırasında makam odasında bulunan Erdoğan, oylamalara katıldı.

Erdoğan, teklifin 5. maddesinin gizli oylama sonucunu Genel Kurulda Bakanlar Kurulu ve AK Parti sıralarında oturarak ve milletvekilleriyle sohbet ederek bekledi. Bazı AK Parti milletvekilleri, Erdoğan ile fotoğraf çektirdi.

CHP VE BDP milletvekilleri, teklif üzerinde görüşlerini ifade ederken, oylamaya katılmadı. MHP ve CHP, sık sık yoklama isterken, görüşmelerin devam etmesi yönünde önerge verdi.

MAÇ İZLEDİLER

Genel Kuruldaki görüşmeler sık sık tartışmaya neden oldu. 3 maddenin görüşme ve gizli oylamaları, yaklaşık 9 saatte tamamlandı. Genel Kurulda Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri devam ederken bazı milletvekilleri kulise çıkarak, Inter ile Barcelona arasında oynanan Avrupa Şampiyonlar Ligi Yarı Final maçını izledi. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, birleşimi saat 11.00’de toplanmak üzere kapattı. Genel Kurul, bugün teklifin 6, 7 ve 8. maddelerini görüşecek.

TEKLİFİN 4. MADDESİNE 336 KABUL

Anayasa değişikliği teklifinin 4. maddesine 336 kabul, 69 ret oyu verildi. TBMM Genel Kurulundaki gizli oylamaya 408 milletvekili katıldı. Oylamada; 336 kabul, 69 ret oyu kullanılırken, 2 milletvekili çekimser kaldı, 1 oy da geçersiz sayıldı.

Madde, Anayasanın "Ailenin Korunması" başlıklı 41. maddesinde değişiklik yapıyor. Başlığı, "Ailenin Korunması ve Çocuk Hakları" şeklinde değiştirilen maddeye, çocukların korunması konusunda hüküm ekleniyor. Maddeye eklenen hüküm şöyle: "Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça ana ve babası ile kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Devlet, her türlü istismara karşı, çocukları koruyucu tedbirleri alır."

AA