2 milyar inci kefali göçe başlıyor

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Van Gölü'nde yaşayan inci kefalinin akarsu kaynaklarına göç ettiğini söyledi

15 Nisan 2011, Cuma 11:43
A A

Prof. Sarı, inci kefalinin, yumurtalarını büyüttüğünü, şimdi akarsulara doğru giderek bu yumurtayı bırakacağını belirterek, şunları kaydetti: "Yeni yavrular meydana gelecek. Onun için bugün inci kefaline, ’hoş geldin’ demek istiyoruz.

Çünkü balık artık akarsu ve dere yataklarına geliyor. Ama buralarda balığı bir tehlike bekliyor. Bu tehlike ise korumasız bir şekilde inci kefalini avlamak isteyen kaçak avcılardır. Van Gölü kenarında yaşayan insanlara sesleniyorum. Ne olursunuz İnci kefalini yumurtlama zamanında rahat bırakalım.

Doğum için hastaneye giden hanımefendiye saygı gösterdiğimiz gibi sadece yumurtlamak için dere yataklarına gelen inci kefaline de öyle saygı gösterelim."

Yılın 290 günü, balık avcılığının serbest olduğunu ifade eden Sarı, "Sadece 75 günlük bir yasak söz konusu. Bu döneme dikkat edelim ve bu dönemde balık avlamayalım. Avlayanları yetkililer ve ilgililere bildirelim. Satılan balığı almayalım" diye konuştu.

2 MİLYAR İNCİ KEFALİ GÖÇ YOLUNDA

İnci kefalinin yumurtlama döneminin başlamasıyla birlikte yaklaşık 2 milyar balığın dere yataklarına doğru yöneldiğini anlatan Sarı, şunları söyledi: "Üremek için akarsu ve dere yataklarına doğru hareket eden balıklar, tuzlu ve sodalı sudan tatlı suya geçmeden önce vücutlarının adaptasyonunu sağlamak için bir süre bekleyecek."

HER BALIĞIN KARNINDA 10 BİN YUMURTA BULUNUYOR

Her bir dişi inci kefalinin karnında 10 bin yumurta bulunduğunu açıklayan Sarı, av yasağına uyulmadan ve yumurtalarını bırakmadan avlanan her balıkla birlikte yeni gelecek 10 bin balığın yok edilmiş olacağını kaydetti.

Sarı, kaçak avcılığın göldeki inci kefaliyle birlikte balıkçı teknelerinin ve ondan ekmeklerini kazanan insanların da sayısını azaltacağını vurguladı. Av yasağı sebebiyle gölden ağlarını çeken balıkçılar ise uygulamanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;