2 'temizlikçi'yle uçak kaçıracaklardı

Devrimci Karargah iddiaya göre örgüt 'demokratik açılıma' zarar vermek için uçak kaçırmayı planlıyordu

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

İstanbul polisi Bostancı’da 27 Nisan’da Devrimci Karargah örgütüne yönelik bir operasyon düzenlemişti. Çıkan çatışmada örgüt lideri Orhan Yılmazkaya, ve Mazlum Şeker adlı vatandaş ölmüş, Emniyet Amiri Semih Balaban şehit olmuştu. Dün de İstanbul, Ankara, Aydın, Denizli ve Diyarbakır’da örgüte yönelik operasyonlar düzenlendi, 17 kişi gözaltına alındı.

Mehmet Ağar’a suikast

İddiaya göre Bostancı’daki operasyonda Orhan Yılmazkaya’nın ölmesinin ardından örgütün başına Ulaş Erdoğan (31) getirildi. Örgütün, Devrimci Karargah ile Ergenekon arasında bağlantı kurduğu için Zaman Gazetesi’nin dağıtım kamyonları ile depolarını, ‘demokratik açılıma’ zarar vermek amacıyla da lüks otomobilleri benzin dökerek yakmayı, DYP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar’a suikast düzenlemeyi ve uçak kaçırmayı planladığı açıklandı.

11 Eylül benzeri

Devrimci Karargah’ın kaçırdığı uçakla terör örgütü El-Kaide’nin Amerika’da düzenlediği 11 Eylül saldırılarına benzer bir eylem yapmayı planladığı bildirildi. Bu amaçla örgüt üyesi 2 kişinin bir havalimanında ‘temizlikçi’ olarak çalışmaya başladığı ileri sürüldü. Aralarında örgüt lideri Ulaş Erdoğan’ın da bulunduğu 10 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Emir Söylemez / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;