2 üniversiteli Nemrut Dağı'nda ölümden döndü

Adıyaman'ın Nemrut ilçesinde, 2 genç Nemrut Dağı'na güneşin doğuşunu izlemek için gitti. Ancak gençler, tırmanışa geçtikleri dağ yolunda kayboldu. Yardım isteyen 2 genç, ekiplerin çalışması sonunda donmak üzereyken bulunarak kurtarıldı

2 üniversiteli Nemrut Dağı'nda ölümden döndü

Adıyaman’ın Nemrut ilçesinde, 2 genç Nemrut Dağı’na güneşin doğuşunu izlemek için gitti. Ancak gençler, tırmanışa geçtikleri dağ yolunda kayboldu. Yardım isteyen 2 genç, ekiplerin çalışması sonunda donmak üzereyken bulunarak kurtarıldı

Üniversite öğrencisi oldukları belirtilen 22 yaşındaki Ömer Solak ile aynı yaştaki arkadaşı Yusuf İslam Tuna, sabaha karşı konakladıkları otelden çıkarak güneşin doğuşunu izlemek üzere Nemrut Dağı'na tırmanışa geçti. Karla kaplı patika yollardan  yürüyerek 2 bin 206 metre yükseklikteki zirveye ulaşmak isteyen 2 genç, yürüyüş sırasında yollarını kaybetti.

Geri dönemeyen 2 arkadaş, telefonla jandarmayı arayarak yardım istedi. İhbar üzerine kriz masası oluşturuldu ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş da Kahta'ya giderek çalışmaları takip etti.

DONMAK ÜZEREYKEN BULUNDULAR

UMKE, jandarma ve sağlık ekiplerince başlatılan çalışmalardan sonuç alınamayınca, havadan arama yapılması kararlaştırıldı. Helikopter talebinde bulunulacağı sırada ekipler, 2 gence 5 saat sonra ulaştı.

Donma tehlikesi ile karşı karşıya olan Solak ve Tuna, kendilerine ulaşan kurtarma ekipleri tarafından aşağı indirildi ve ambulansla Kahta Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Acil serviste tedaiye alınan gençlerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

DHA