2 yaşındaki Elif'in başına gaz bombası

Şırnak'ın Silopi ilçesinde göstericilere müdahale için atılan gaz bombasının 2 yaşındaki Elif'i ağır yaraladığı öne sürüldü

18 Nisan 2011, Pazartesi 11:42
A A

Silopi'nin Nuh Mahallesi’nde önceki gün düğün yapılan alanın yakınından geçen araçlarının taşlı saldırıya uğraması üzerine, polis de gaz bombasıyla karşılık verdi.

İddiaya göre polisin kullandığı gaz bombalarından birinin yakın mesafede bulunan 2 yaşındaki Elif Güngen’in kafasına isabet etmesi sonucu, küçük kız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR

Silopi’deki ilk müdahaleden sonra Elif Güngen, ambulansla Batman Medikal Park Hastanesi’ne sevk edildi. Minik Elif’in burada çekilen tomografisinde kafatasının arka kemiğinde kırık olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Müdahale sırasında Elif’i yerden kaldırmak isteyen 20 yaşındaki Mervan Demirtaş’ın ayağına da yakın mesafeden bir gaz bombasının isabet ettiği belirtildi.

BDP’LİLERDEN TEPKİ

Olayı duyan Silopi Belediye Başkanı BDP’li Emin Toğurlu, BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış ile il ve ilçe belediye meclis üyelerinin yanı sıra kalabalık bir grup hastaneye geldi. Vatandaşların hastanedeki bekleyişi sırasında polis, muhtemel bir olayın çıkmaması için hastane çevresinde geniş önlem aldı.

Minik Elif’in Batman’a gönderilmesinin ardından hastane bahçesinde kısa bir konuşma yapan Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, Silopi halkının ve çocuklarının artık dışarıda rahat bir nefes alamayacak hale geldiğini söyledi:

BDP'Lİ BAŞKAN: ŞIRNAK 'GAZ CUMHURİYETİ' OLDU

“Artık yeter diyoruz. 2 yaşındaki Güngen’in kafatasının arkasında çatlak var. Hiçbir suçu olmayan masum çocuğun bu hale gelmesine neden olan kişiler hakkında hiçbir işlem yapılmadı, yapıldığı da görülmemiştir. Ve bize kalkıp ’gerekirse daha fazla gaz bombası atarız’ diyorlar. Yetkilileri artık duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış da son 7-8 ayda Şırnak’ın ’gaz cumhuriyeti’ne dönüştüğünü söyledi.

Elif Güngen’in amcasının oğlu Halil Güngen ise 8 aydır polisin Nuh Mahallesi’nde nöbet tuttuğunu söyledi. Güngen, “Ne dışarı çıkabiliyoruz, ne de alışveriş yapabiliyoruz. Bugün de Elif’i başından yaraladılar. Bunu her kim yaptıysa hesabını vermek zorundadır. 2 yaşındaki yaşındaki çocuğa gaz bombası atılır mı?” diye tepki gösterdi.

VALİLİK MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ

2 yaşındaki Elif Güngen’in gaz bombasıyla yaralandığı iddiasını araştırmak üzere İçişleri Bakanlığı da müfettiş görevlendirdi. Konu ile ilgili Şırnak Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"İlimiz Silopi ilçesinde 16.04.2011 günü saat 18.00 sıralarında 70- 80 kişilik bir grup yasadışı yürüyüşe geçerek ilçe emniyet unsurlarına taşlı saldırıda bulunmuş, emniyet unsurları ise saldırıyı gerçekleştiren gruba karşı müdahalede bulunarak, grup dağıtılmıştır. Olay sonrasında olay yerine yakın bir yerden bir şahıs tarafından başından yaralı bir çocuk getirilmiş, daha sonradan adının Elif Güngen olduğu anlaşılan çocuk emniyete ait araç ile hastaneye götürülmüştür. Valiliğimiz tarafından olayın öğrenilmesini müteakip inceleme başlatılmıştır. Başlatılan soruşturma sonucu elde edilen bilgiler ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ayrıca olay ile ilgili İç İşleri Bakanlığı tarafından da müfettiş görevlendirilmiştir."

RADİKAL / Halil COŞKUN

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;