20 milyon ton GDO'lu ürün tüketmişiz

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Günaydın: 11 yılda Türkiye'ye 17 milyar dolarlık GDO'lu ürün girdi

25 Kasım 2009, Çarşamba 10:46
A A

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Türkiye’ye 1998 yılından bugüne kadar en az 20 milyon ton Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürün girdiğini, bu ürünlere 17 milyar dolar ödendiğini iddia etti. 800’den fazla işlenmiş gıda çeşidinin içerisinde GDO’lu ürünler bulunduğuna dikkat çeken Günaydın, “Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda 3'üncü kuşakta kısırlık riskinin giderek arttığı belirlenmiş. Bunun insanlarda da görülme riski var” dedi. 

MISIR, SOYA, PAMUK...

Samsun’da çeşitli ziyaretlerde bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, dünyada GDO’lu ürünlerin üretim alanları, tüketimi ve insan sağlığına zararları hakkında bilgi verdi. Dünyada 25 ülkede 13 milyon üretici tarafından 125 milyon hektar alanda GDO’lu ürün üretildiğini söyleyen Günaydın, “Bu ürünler dünyadaki bütün tarım alanlarının yüzde 2.5’inde üretiliyor. İthalat olarak mısır, soya, pamuk, gibi ürünler yapıldı. Bunların hepsi Türkiye’de tüketildi” diye konuştu.

Gökhan Günaydın, “2008- 2009 yılında yayınlanmış 7 makaleden çıkan sonuç, özetle GDO’lu ürünlerin doğrudan ya da dolaylı derhal ya da gecikmeli riskleri vardır. Gecikmeli riskler jenerasyonlar boyunca ortaya çıkar. Fare deneyleri de işte bunun için yapılır” dedi.

Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;