2000'li yıllarda çekilmiş en iyi 10 aşk filmi

Aşk dünyanın en güzel duygularından biri. Hatta dünyayı döndüren en önemli şeylerden biri desek abartmış olmayız. Hal böyle olunca aşk beyaz perdede de karşımıza en çok çıkan konulardan. Sizler için 2000'li yıllarda çekilmiş, sıra dışı, hem romantik hem de hiç sıkılmadan ilgiyle izleyeceğiniz 10 film...

05 Mart 2018, Pazartesi 14:53
A A
Her(2014)

Her(2014)

Spike Jonze'un yazıp yönettiği 2014 yapımı, yine bilimkurgu türünün de romantizmle el ele yürüdüğü bir aşk filmi. Aşkın ne olduğu üstüne yaptığı anlamlı tartışma yapan film belki de çok da uzağında olmadığımız bir geleceğe, hafif ürkütücü bir bakış atmamız sağlıyor. Filimin başrollerini Joaquin Phoenix ve Scarlett Johansson'un sesi paylaşırken film sadece Joaquin Phoenix'in bıyıklı halini görmek için bile izlenebilir.

Umut Işığım (Silver Linings Playbook, 2012)

Umut Işığım (Silver Linings Playbook, 2012)

David O. Russell'ın yönetmenliğini yaptığı film romantizmin yanına komedinin de katılmasıyla listemizdeki diğer filmlerden ayrılıyor. Psikolojik sorunların kıskacındaki iki yalnız insanın, oldukça umutsuz ve çaresiz gözüken ilişkisi aşkın insanları nasıl sağaltabileceğini de kendi uslubuyla anlatıyor. 

Gün Batmadan Önce (Before Sunset, 2004)

Gün Batmadan Önce (Before Sunset, 2004)

Richard Linklater'ın ilki 1996'da, ikincisi 2004'te son halkası ise 2013 yılında çekilen üçlemesi aslında üç filmi ile de listemizde yer almaya fazlasıyla layık. Ethan Hawke, Julie Delpy'nin günün farklı zaman dilimlerine sıkışan, birbirlerini her görüşlerinde alevlenen ancak asla birlikteliğe götüremeyen aşkları hayatınızın her evresinde tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz türden.

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004)

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004)

Yönetmenliğini Michel Gondry'nin yaptığı film, romantizmin bilim kurgu türü ile harmanlandığı 21. yüzyıla yakışır sıra dışı bir senaryo ile karşımıza çıkıyor. Filmin başrollerinde Jim Carrey, Kate Winslet unutulmaz bir çift olarak zihnimize kazınırken; Mark Ruffalo, Kirsten Dunst, Elijah Wood gibi birbirinden güçlü oyunculardan oluşan kadrosu ile de listemizdeki yerini fazlasıya hak ediyor.

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive,2013)

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive,2013)

Amerikan bağımısız sinemasının en cool yönetmeni Jim Jarmush elinden çıkma en az yönetmenin kendi kadar cool vampirli aşk filmi. Tilda Swinton, Tom Hiddleston'ın başroller için biçilmiş kaftan olduğu film gelecekte kült mertebesinde anmak isteyeceğimiz türden.

Aşk Zamanı (In the Mood for Love, 2000)

Aşk Zamanı (In the Mood for Love, 2000)

Kar Wong Wai'nin Çin yapımı filmi sıra dışı kadrajları, birbirinden zengin dönem kostümleri, mekanları, müzikleri ve renkleriyle sinemanın tüm güçlerini bir araya getiriyor. Filmde asla cinselliğe dönüşmeyen aşk, hep daha derin tutkulu bir romantizme doğru yol alıyor.

Aşk (Amour, 2012)

Aşk (Amour, 2012)

Aşkı Haneke'nin rahatsız edici, kendine has uslubuyla sorgulatan, her izleyecinin sevemeyeceği, kimin dünyaları gördüğü yerde kimilerinin de hiçbir şey göremeyeceği film. Emmanuelle Riva'nın 53 yıl sonra oynadığı, isminde amour geçen 2.film, ilki olan Hiroshima Mon Amour da zihinlerden asla çıkmayacak nitelikte.

Mavi En Sıcak Renktir (Blue Is the Warmest Color, 2013)

Mavi En Sıcak Renktir (Blue Is the Warmest Color, 2013)

Abdellatif Kechiche'nin aşkın tutkuya dönüştüğü Fransız yapımı filmi vizyona girdiğinde cesur sahneleri ile çok tartışılmıştı. Sıra dışı bir aşk hikayesinin Fransız usülü bir cesaretle anlatıldığı film 21. yüzyılın unutulmayacak aşk filmleri arasında çoktan yerini aldı.

Hizmetçi (The Handmaiden, 2016)

Hizmetçi (The Handmaiden, 2016)

Efsanevi Oldboy filminin yönetmeni Park Chan-wook, Hizmetçi'de romantizmi üstadı olduğu gerilim türü ile harmanlarken bizleri yine grift bir senaryonun dolambaçlı yollarında gezdiriyor. Film gerilim türünün şaşırtıcı bir örneği olarak 21. yüzyıl aşk filmleri listemizde kendine özel bir yer ediniyor.

Carol (2015)

Carol (2015)

2015 Cannes Film Festivali'nde Rooney Mara'ya en iyi kadın oyuncu ödülünü getiren Carol filminin yönetmenliğini Cennetten Çok Uzakta ve Beni Orada Arama gibi filmlerinden tanıdığımız Todd Haynes üstleniyor. İki kadının aşk hikayesinin çok da alışık olmadığımız biçimde mutlu sonla bittiği film aslında aynı adlı romandan uyarlanmış. Başrollerini Rooney Mara ve Cate Blanchett'ın paylaştığı film son yılların izlenmeye değer önemli aşk filmleri arasında yerini alıyor. sinemia.com