2009'da alınan kriz önlemleri bu yıl da sürecek

49 ili kapsayan Teşvik Yasası'nın süresi de iki yıl uzatılıyor. Konuyla ilgili kararname dün Meclis Başkanlığı'na sunuldu

2009'da alınan kriz önlemleri bu yıl da sürecek

Hükümetin geçen yılın ortalarında çıkardığı ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sendikalardan gelen itirazlar doğrultusunda veto ettiği ‘Özel İstihdam Büroları’na ilişkin düzenleme, yeniden geliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan emekli aylıklarına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı tasarı ile gelen bazı düzenlemeler şöyle:

ÖZEL İSTİHDAM YENİDEN

* Özel istihdam büroları işçi ve işçiyi devredileceği işverenle geçici iş sözleşmesini yazılı yapacak.

 * Özel istihdam büroları ne ad altında olursa olsun işçilerden ücret almayacak. Geçici işçi ile sürekli işçi arasında ayrım yapılamayacak.

 * Geçici işçi sayısı işyerinde çalıştırılan işçi sayısının beşte birini geçemeyecek.

* Grev ve lokavt olması halinde özel istihdam bürosu işçiyi başka bir yere aktaramıyorsa işçi ücretinin yarısını ödeyecek.

* 49 ile kapsayan ve yatırımlara arazi, enerji ve prim desteği veren 5084 sayılı Teşvik Yasası 2012’nin sonuna kadar uzatılacak.

* Bankalardan şube açarken bir kereye mahsus alınan 27 bin liralık harç, her şube için her yıl 28 ile 48 bin lira arasında alınacak.

* Şirketlere 2009’da tanınan kısa çalışma ödeneği şartları bir yıl uzatılarak 2010’da da sürecek.

* Yabancıların çalışma izin prosedürleri kolaylaştırılacak.

* İlk defa işe alınanların primlerinin işveren hissesine ait tutarlarının İşsizlik Fonu’ndan karşılanması uygulaması devam edecek.