2009'un kültür-sanat olayları

Dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayan ve birbirinden önemli festivallere ev sahipliği yapan Türkiye, ödülle ve sanatla dolu bir yılı geride bıraktı

31 Aralık 2009, Perşembe 11:32
A A

27 Nisan’da ABD’de düzenlenen River Run International Film Festivali’nde "En İyi Film" ödülüne değer görülen "Üç Maymun" adlı film, 61. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a en iyi yönetmen ödülünü de kazandırdı.

"2009 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" 29 Ekim’de, "Geleneksel Sanatlar" dalında Uğur Derman’a, "Sinema" dalında Nuri Bilge Ceylan’a, "Kültür ve Sanat Kurumu" olarak da Sakıp Sabancı Müzesi’ne verildi.

Rock grubu Manga, 5 Kasım’da düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde "Avrupa’nın en iyi sanatçısı" seçildi. "38’inci Orhan Kemal Roman Armağanı"na değer görülen "Son Ada"nın yazarı Zülfü Livaneli’ye ödülü, 2 Haziran’da verildi.

SİNEMADA ALINAN ÖDÜLLER

Yönetmenliğini Tolga Örnek’in yaptığı "Devrim Arabaları", 17 Mayıs’ta düzenlenen Monaco Charity Film Festivali’nde "En İyi Film" ödülünü aldı.

Adana’da 14 Haziran’da düzenlenen 16. Altın Koza Film Festivali’nde, "Uzun Metrajlı Ulusal Film Yarışması"nda "En İyi Film Ödülü"nü Aslı Özge’nin yönettiği "Köprüdekiler" ile yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı "11’e 10 Kala" paylaştı. 18 Ekim’de düzenlenen "46.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması"nda "En İyi Film Ödülü" "Bornova Bornova" ve "Kosmos" filmleri arasında paylaşıldı.

Festivalde, "Kosmos" adlı filmin yönetmeni Reha Erdem "En İyi Yönetmen", Öner Erkan, "En İyi Erkek Oyuncu", Nergis Öztürk ise "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini kazandı.

Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği "Güneşi Gördüm" filmi, 24 Eylül’de yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı oldu. Bursa’da 14 Kasım’da düzenlenen "4.Uluslararası İpekyolu Film Festivali"nde, "En iyi yönetmen" ödülünü "Francesca" filmiyle Romanya’dan Bobby Paunescu alırken, "En iyi senaryo" ödülünü "The Artist/Ressam" adlı filmiyle Andres Duprat kazandı.

RECEP İVEDİK 2 REKOR KIRDI
10 Aralık’ta gösterime giren "Recep İvedik 2" yılın en çok izlenen filmi olarak, 4 milyon 300 bin kişiyle ulaştı. "Güneşi Gördüm" 2 milyon 490 bin kişi ile en çok izlenen film listesinde ikinci sırayı alırken, üçüncü sıraya ise 1 milyon 500 bin izleyiciyle "Nefes" filmi yerleşti.

2009 FESTİVALLER YILI

"28. Uluslararası İstanbul Film Festivali" 4-19 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festivalde, "En İyi Türk Filmi" "Köprüdekiler", "En İyi Yönetmen" Mahmut Fazıl Coşkun, "En İyi Kadın Oyuncu" Derya Alabora, "En İyi Erkek Oyuncu" Nadir Sarıbacak, "En İyi Senaryo" Tarık Tufan, Görkem Yeltan ve Bektaş Topaloğlu, "En İyi Görüntü Yönetmeni" Özgür Eken, "En İyi Müzik ödülü"nü Nail Yurtsever alırken, "Jüri Özel Ödülü"ne "11’e 10 Kala" layık görüldü.

İstanbul’da, 5-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ve 500’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayan "37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali", dünyaca ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim’in ve İtalya’nın en önemli orkestralarından "La Scala Filarmoni"nin konseriyle sona erdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen "16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali", 2-15 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.Festival, 30’un üzerinde konser verildi. Yaklaşık 100 bin kişinin gezdiği "11. Uluslararası İstanbul Bienali",12 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk uluslararası edebiyat festivali olan "İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali" 1 Kasım’da düzenlendi. Festivale, dünyaca ünlü yazar Adam Fawer konuk oldu.

ÜNLÜ MÜZİSYENLER İSTANBUL'A GELDİ

Latin-rock’ın efsanevi ismi Carlos Santana, 20 yıl sonra 6 Temmuz’da Türk hayranlarıyla Kuruçeşme Arena’da buluştu. 13 Grammy ödüllü gitar üstadını 12 bin kişi izledi.

Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen Leonard Cohen, İstanbul’da 6-7 Agustos’da sevenleri ile buluştu. Müzikseverlerin yıllardır beklediği 74 yaşındaki Cohen, 2009 dünya turnesi kapsamında Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde sevenlerinin karşısına çıktı.

Efsane rock grubu U2’nun, Türkiye’de konser vereceği 27 Eylül’de kesinleşti. Grubun resmi web sitesinden "U2 360° Tour" İstanbul konserinin 6 Eylül 2010’da, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapılacağı duyuruldu. Biletleri şimdiden satışa çıkan konsere, 100 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

"DALİ" İSTANBUL’DAN GEÇTİ

Sürrealizm akımının temsilcisi ve 20’nci yüzyılın en önemli sanatçılarından Salvador Dali’nin İspanya haricinde en kapsamlı sergisi "İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali" gerçekleşti. Sergiyi yaklaşık 250 bin kişi ziyaret etti.

"Beni sadece sevgi ilgilendirir ve sadece sevdiğim şeylerle ilişki halindeyim" diyen 20. yüzyılın ünlü ressamlarından Marc Chagall’in İsrail Müzesi’ndeki eserlerinden oluşan "Chagall: Yaşam ve Aşk" adlı sergisi, 2 Aralık’ta Pera Müzesi’nde açıldı.

Ayasofya’da üzeri sıva ve metal maskeyle kapatılan 6 kanatlı 4 melek figüründen birinin yüzü 23 Temmuz’da açıldı. 1,5 metreye 1 metre ebadındaki mozaiğin en az 700 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Burhan Doğançay’ın Mavi Senfoni isimli eseri, 16 Kasım’da 2 milyon 200 bin TL gibi rekor bir fiyata satıldı.

EDEBİYAT ÖDÜLLERİ

"2008 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı törenle 1 Şubat’ta Çetin Altan’a verildi.

Nazım Hikmet’in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin 25 Temmuz 1951 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nı yürürlükten kaldırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de 10 Ocak’ta yayımlandı.

Mevlana, Şems ve "İlahi Aşk"ı anlattığı ve 5 Eylül’de okuyucuyla buluştuğu son romanı "Aşk", 300 bin satış rakamına ulaşan Elif Şafak, bu yıl Türkiye’nin en çok kazanan yazarı oldu. Dan Brown’un son kitabı "Kayıp Sembol" 15 Eylül’de satışa çıktığı ilk günden rekor kırdı.

9 Aralık’ta kitabının tanıtımı için İstanbul’a gelen Brown, kitabın aynı zamanda filminin de yapılacağını söyledi. ’Karagöz Gölge Oyunu", "Aşıklık Geleneği" ve "Nevruz", 1 Ekim’de UNESCO’nun "İnsanlığın somut olmayan kültür mirası listesi"ne alındı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;