2010 çıkış yılı olacak ama rehavete yer yok

2010'u kriz yaralarının sarıldığı, istihdamın arttığı, işsizliğin azaldığı bir yıl olarak beklediklerini söyleyen Ali Babacan, “Problemsiz, dikkat edilmesi gerekmeyen ülkeler diye bir liste oluşturulsa Türkiye de girer. Ancak rehavete yer yok” dedi

2010 çıkış yılı olacak ama rehavete yer yok

KAMU BANKALARINA UYARI

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kamu bankalarına seslenerek, “Kamu bankaları niye duruyor, para dağıtmıyorlar? O kadar sermayeleri var” şeklindeki tuzaklara düşmemeleri için uyardı. Ali Babacan, bankalara matematiği tutmayan işlem olamayacağını belirterek, “Ekonomi neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Yoksa bunun bedelini gelecek nesiller öder. 1990’larda kamu bankalarının sürekli sermaye açığı vardı. Bugün kamu bankalarının takipteki kredi alacakları sektör ortalamasından düşük” dedi.

DÜNYAYI OLUMLU ETKİLEDİK

Krizden çıkış stratejilerini içeren üç yıllık programı eylülde açıkladıklarını söyleyen Ali Babacan, “Finans sektörünün sorun yaşamamış olması, Türkiye’nin çıkış stratejisini ilk açıklayan ülkelerden biri olması, dünya genelindeki algılanmamızı olumlu etkilemiştir. Risklerden daha az bahsedildiği bir yeşil liste oluştursanız, ‘problemsiz, dikkat edilmesi gerekmeyen ülkeler’ diye, belki artık o kategoriye Türkiye’nin konduğu bir ortamda yaşıyoruz. Ancak rehavete asla yer yok” diye konuştu.

DOĞRUSU NEYSE UYGULAYACAĞIZ

Ali Babacan şöyle konuştu: “2010’u krizin yaralarının sarıldığı, istihdamın artmaya başladığı, işsizlik oranında iyileşmelerin yaşanacağı bir yıl olarak bekliyoruz. Türkiye çok önemli testlerden geçti. 2008 yılında bu kadar büyük bir krize karşılık Türkiye, ekonomisi ihracata ve iç tüketime bağlı bir miktar daralmaya rağmen krizi en az hasarla atlatan ülkelerden biri oldu. Bundan sonraki dönemde de ihtiyatlı şekilde Türkiye’nin geleceğine güvenerek hareket edeceğiz. Doğrusu neyse uygulayacağız.”