2010 en sıcak yıl olacak

Bilim adamları “Geçtiğimiz 12 ayın küresel sıcaklık ortalaması, son 130 yılın en sıcağıydı. 2010 yılı en sıcak yıl olabilir” dedi

2010 en sıcak yıl olacak

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile İngiliz Meteoroloji Dairesi’nde araştırma yapan bilim adamları, dünyanın dört bir köşesindeki yüzey sıcaklıkları ölçümlerini inceledi. Bu yıl Ocak ve Nisan ayları arasında rekora yakın sıcaklıklar görüldüğü belirlendi.

Bilim adamları, “Geçtiğimiz 12 ayın küresel sıcaklık ortalaması, son 130 yılın en sıcağıydı. 2010 yılı en sıcak yıl olabilir” dedi. Bu durum, 1997’deki El Nino Kasırgası’ndan sonra Pasifik Okyanusu’nda akıntılardaki geçici değişime bağlandı. Kasırganın okyanustan atmosfere yüksek miktarda ısı yükselmesine neden olduğu belirtildi.

MARMARA ISINIYOR

Meteoroloji açıkladı: Marmara Bölgesi’nde hava sıcaklıkları bugünden itibaren 5-8 derece artacak. Perşembe gününe kadar yağış beklenmiyor. Bugün hava sıcaklığı Bursa ve Balıkesir’de 25, Çanakkale’de 22 derece olacak. Cuma gününe kadar Bursa’da sıcaklık 28, Balıkesir’de 27, Çanakkale’de 25 dereceye ulaşacak.