2010'a son 9 bilet

2010 Dünya Kupası'na katılacak son 9 ülke 14-18 Kasım tarihlerinde belli olacak

2010'a son 9 bilet

Ev sahibi Güney Afrika Cumhuriyeti ile birlikte 23 ülke finallerde katılmaya hak kazanırken, kalan 9 ülke 14 ve 18 Kasım tarihlerinde oynanacak maçların neticesinde ortaya çıkacak. 32 takımın mücadele edeceği

DÜNYA KUPASI'NI GARANTİLEYEN ÜLKELER

Avrupa: Danimarka, İsviçre, Slovakya, Almanya, İspanya, İngiltere, Sırbistan, İtalya ve Hollanda
Afrika: Güney Afrika Cumhuriyeti (ev sahibi), Gana, Fildişi Sahili
Orta ve Kuzey Amerika: Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Honduras
Güney Amerika: Brezilya, Şili, Paraguay, Arjantin
Asya: Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kuzey Kore

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) belirlediği statüye göre, Avrupa ile Amerika play-off müsabakaları 14-18 Kasım’da oynanacak. Kupaya Afrika’dan gidecek 3 takım ve Asya elemelerinin beşincisi Bahreyn ile Okyanusya elemelerinin lideri Yeni Zelanda’nın yapacağı play-off mücadelesinin galibi ise 14 Kasım’da belli olacak.

Avrupa elemelerinde 6 takımdan oluşan 8 grubun ikincileri 14-18 Kasım tarihlerinde iki ayaklı play-off maçları yapacak. Orta ve Kuzey Amerika elemelerini 4. bitiren Kosta Rika da Güney Amerika elemelerini 5. sırada tamamlayan Uruguay ile yine aynı tarihlerde 2010 Dünya Kupası finallerine gidebilme mücadelesi verecek.

Avrupa elemeleri play-offlarına Portekiz, Yunanistan, Slovenya, Rusya, Bosna-Hersek, Ukrayna, Fransa ve İrlanda katılırken, takımların birbiriyle eşleşmesini sağlayacak kura çekimi 19 Ekim Pazartesi günü FIFA’nın Zürih’teki merkezinde yapılacak.