2012 Pirelli Takvimi yolda...

Pirelli Takvimi her sene büyük merakla beklenir. Fotoğraflarını kimin çektiği, efsanevi takvim için kimin poz verdiği çok önemlidir. Fotoğrafçı da, manken de Pirelli Takvimi sayesinde itibar kazanır. Pirelli Takvimi'nin 39. sayısı için çekimler geçtiğimiz günlerde tamamlandı

2012 Pirelli Takvimi yolda...

Takvim henüz açıklanmayan bir tarihte New York’ta tanıtılacak. Basına servis edilen, İtalyan fotoğrafçı Alessandro Scotti tarafından çekilen kamera arkası görüntüleri ise meraklıların merakını biraz olsun giderecek gibi...

Pirelli Takvimi’nin 39. sayısının çıktığına bakmayın. Aslında takvim 47 yaşında. Pirelli İtalyan asıllı bir lastik markası. Ama markayı prestijli kılan en önemli özelliği takvimi. Onu da uluslararası yıldızlığa taşıyan 1964 senesindeki baskısı. Takvim için 1964’te The Beatles’ın da fotoğrafçısı olan Robert Freeman’ın çektiği resimler seksi ama aynı zamanda sıcak ve dostçaydı.

974’te Pirelli Takvimi bir statü sembolü haline geldi. Ne yazık ki iki petrol krizi nedeniyle yaşanan ekonomik kriz Pirelli takvimin basımını durdurdu. 1984’te takvim Uwe Ommer ile geri döndü. 1994 yılında ise takvim bugünkü halini aldı. Takvim Pirelli Grubu’nun uluslararası iletişiminin bir parçası haline geldi. Fotoğrafçılar Herb Ritt (1994) ve Richard Avedon (1995); Cindy Crawford, Kate Moss, Helena Christensen ve Naomi Campbell gibi mankenleri takvimde betimlediler. 

Kate Moss poz verdi

Pirelli’nin yakında çıkacak 39. sayısından haberler ise yine en çok merak edilenler arasında. Takvimin çekimlerini 2012 için ilk kez İtalyan bir fotoğrafçı gerçekleştirdi: Mario Sorrenti. Marka İtalyan asıllı olmasına rağmen tarihinde ilk kez İtalyan bir fotoğrafçıya takvimi teslim etti. Mario Sorrenti 10 yaşından beri New York’ta yaşıyor.

Sorrenti’nin bir dönem modellik yapmışlığı da var. Ünlü fotoğrafçının objektifinin karşısına her yıl olduğu gibi bu yıl da her ayı temsilen birbirinden güzel 12 aktris ve model geçti. Ünlü model ve oyuncular Korsika Adası’nın tepelerinde poz verdi. Takvimde dikkati ilk çeken dünyaca ünlü İngiliz model Kate Moss oldu. Rinko Kikuchi, Saskia de Brauw, Edita Vilkeviciute, yarı Amerikalı yarı Porto Rikolu Joan Small, Margaret MadË, Malgosia, Guinevere Van Seenus gibi isimlerin yanısıra daha önce Pirelli Takvimi’ne konuk olan bilindik simalar da 2012 takvimi için objektif karşısına geçti.

Olay yaratmıştı

Pirelli Takvimleri, yayınlanmaya başladığı 1964’ten beri bir ‘sanat olayı’ olarak görülüyor. O zamana dek takvimlere otomobil, kamyon ve lastik resimleri basan Pirelli Grubu’nun İngiltere yöneticileri o yıl dünyayı sallayan The Beatles fırtınasına kayıtsız kalamadı. The Beatles’ın fotoğrafçısı Robert Freeman’i görevlendirerek önemli değişime gidildi.

Modeller Jane Lumb ve Sonny Drane ile Mayorka sahillerinde çekilen yeni takvim sansasyon yarattı. Takvim basında sayfalarca yer aldı. Ama takvim neredeyse kimsede yoktu. Ki, bu durum özellikle yaratılmış pazarlama taktiğiydi. O güne kadar gelen takvimleri eşe dosta dağıtmaya alışkın Pirelli yöneticileri bile sadece bir adet takvim edinebilmişti. Takvim talep eden binlerce kişiyi reddettiler.

Takvim için bir Türk çalıntı

Pirelli Takvimi için bugüne kadar 24 ünlü fotoğrafçı görev aldı. Fotoğraflar 14 kez Avrupa’da, 9 kez ABD’de, 4 kez Karayipler ve Afrika’da, birer kez de Çin’de, Güney Afrika’da ve Brezilya’da çekildi. 1990 takvimi Viyana’daki açık artırmada 84 bin dolara satıldı. ‘The Complete Pirelli Calendar Book’ ve ‘The Pirelli Calendar Album’ kitapları uzun süre çok satanlar listesinde kaldı.

2006 takvimiyle ise bir Türk dünyaya adını duyurdu. Mert Alaş takvimdeki 27 fotoğrafı İngiliz Marcus Piggott ile birlikte Fransız Riviera’sında çekti. Fotoğrafladığı isimler arasında Jennifer Lopez, Gisele Bündchen, Guinevere Van Seenus, Kate Moss, Karen Elson ve Natalia Vodianova vardı.

Takvimin tarihindeki önemli isimler saymakla bitmiyor. İşte onlardan bazıları:

- 1972’de takvimin ilk kadın fotoğrafçısı eski model Sarah Moon oldu.

- 1985 takviminin fotoğraflarını İngiliz Kraliyet fotoğrafçısı Norman Parkinson çekti. Modeller arasında İman da vardı.

- 1987’nin fotoğraflarını çeken Terence Donovan, Pirelli için 1963’te de çalışmış ama takvim yayınlanmamıştı. Sadece siyahi modellerin poz verdiği 87 takviminde 16 yaşındaki Naomi Campbell da vardı. Campbell 1995 ve 2005’te yeniden poz verdi.

- 1988’de Barry Lategan’a modellik yapan profesyonel dansçılar arasında ilk kez bir erkek de bulunuyordu.

- İspanya Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı 1990’da Arthur Elgort, modellerini Leni Reifenstahl’ın 1936 filmine benzer biçimde fotoğrafladı.

 - Cindy Crawford, Helena Christensen, Kate Moss ve Karen Alexander’ın yer aldığı 1994 takvimini Herb Ritts çekti.

- Christy Turlington, Naomi Campbell, Nadja Auermann ve Farrah Summerford 1995’te Richard Avedon için mevsimleri canlandırdı.

- Peter Lindbergh’in çektiği 1996 takviminde Nastassja Kinski, Carrie Otis, Navia, Kristen McMenamy, Tatjana Patitz ve Eva Herzigova vardı.

 - Bruce Weber 1998’de Robert Mitchum, Patricia Arquette ve Daryl Hannah gibi isimleri fotoğrafladı.

 - 2002’de Lindbergh’in görüntülediği genç sinema oyuncuları arasında George Bush’un 17 yaşındaki yeğeni Lauren Bush ve Charlie Chaplin’in torunu Kiera Chaplin de bulunuyordu.

- Nick Knight’ın hazırladığı 2004 takvimi ‘kavramsal sanat’ kıvamındaydı. Björk, Catherine Deneuve, Tracey Emin, Marianne Faithful, Courtney Love, Stella McCartney, Isabella Rossellini, Emmanuelle Seigner ve Liv Tyler ile birlikte sporcu AimÈe Mullins de poz verdi. Fakat asıl sürpriz Heidi Fleiss, Emma Forrest, Elizabeth Wurtzel ve Catherine Millet gibi yazarlardı.

- Sophia Loren’in yanı sıra, Penelope Cruz, Hilary Swank, Naomi Watts ve Lou Doillon’un yer aldığı 2007 takviminin teması ‘Bir Yatak ve Beş Hikaye’, fotoğrafçılarıysa Inez Van Lamsweerde ve Vinoodh Matadin’di.

- Patrick Demarchelier’in Şangay’da çektiği 2008 takviminin yıldızı ünlü oyuncu Maggie Cheung’du. Agyness Deynn, Lily Donaldson, Doutzen Kroes, Catherine McNeil Gemma Ward, Sasha Pivovarova, Coco Rocha ve Caroline Trentini’nin yanı sına MoWan Dan ve Du Juan gibi Çinli modeller de poz verdi.

- Halihazırdaki en popüler modellerden Mariacarla Boscono, Karolina Kurkova, Jessica Miller, Ana Beatriz Barros, Frankie Ryder, Alek Wek, Liberty Ross, Amanda Moore, Pollyanna McIntosh, Dewi Driegen, Esther De Jong, Ai Tominaga, Adina, Fillipa Hamilton, Adriana Lima, Diana Dondoe, Erin Wasson, Euguenia Vodianova, Julia Stegner, Liliane Ferrarezi, Marija Vujovic, Michelle Buswell, Valentina, Freya Beha-Erichsen, Anja Rubik ve Valeria Bohm de yakın tarihlerde Pirelli takvimi için objektif karşısına geçen isimlerden.

(16.10.2011 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır.)