'2014'e kadar deprem olacak

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Marmara Bölgesi'nin ciddi deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi

Çarşamba, 18 Ağustos 2010 - 05:00

'2014'e kadar deprem olacak

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara dün Adapazarı’nda katıldığı radyo programında Marmara Bölgesi’nde 2014’e kadar deprem olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi.

Ahmet Mete Işıkara “Mühim olan ‘Deprem olacak mı?’ sorusunu sormak yerine, kendimize ‘Ben depreme hazır mıyım?’ sorusunu sormak” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, “Müteahhitlik mesleğinin de sorgulanması gerekir. Önüne gelen müteahhit oluyor. Hatta karpuzcu bile müteahhitlik yapıyor. Bu ülkede karpuzcular, berberler müteahhitlik yaparsa sonucu ne olur gerisini siz düşünün. Nitekim sonucunu da gördük.” dedi.

Zafer TOKUŞ/DHA

10 ilçede alarm zilleri çalıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Deprem Bilgi Notları’ adlı raporda deprem için en riskli 10 ilçe açıklandı. Rapora göre olası depremde en çok Avcılar, Küçükçekmece, Fatih, Eminönü, Bakırköy, Bayrampaşa, Adalar, Beyoğlu, Zeytinburnu, Bahçelievler hasar görecek.

Benzin istasyonları büyük tehlike Yapılan çalışmada bu ilçelerde bulunan 146 bin 987 binanın 42 bin 500’ünün riskli olduğu belirlendi.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıldönümünde Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi oluşabilecek tehlikelere karşılık bir rapor yayımladı.

Raporda benzin istasyonlarına dikkat çekildi. Raporda ‘Deprem sırasında benzin istanyonlarının 90 metre yakınında olanlar kurtulamazlar’ denildi.