2018 ALES ilkbahar dönemi başvuruları başladı (ALES'e başvuru nasıl yapılır?)

ALES 2018 ilkbahar dönemi başvurusu için müracaatlar alınmaya başlandı. 2018 ALES başvurusu, ÖSYM AİS ve başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilecek. Sınavda adaylar, cevapları kitapçığa işaretleyecek. İşte 2018 ALES başvurusu hakkında bütün merak edilenler

07 Mart 2018, Çarşamba 10:29
A A
ALES ilkbahar dönemi 6 Mayıs’ta 81 il merkezi ile Lefkoşa’da uygulanacak. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve adaylara 150 dakika cevaplama süresi verilecek.

Sınava başvurular 15 Mart’a kadar elektronik ortamda alınacak.

ALES'TE KAÇ SORU SORULACAK?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacak. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacak. Sorular,belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak.

CEVAPLAR KİTAPÇIĞA İŞARETLENECEK

Sınavda uygulanacak testler, tek kitapçık hâlinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını sınav kitapçığının ilgili alanında (her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına) işaretleyecek. Kitapçıkların tüm sayfaları ÖSYM’de taranacak, sayfa görüntüleri üzerinden görüntü işleme yöntemleriyle adayların işaretleri belirlenecek ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek.

>>> ALES'E BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav kitapçıklarındaki sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevabın yeri değişebilecek. Bu nedenle her adayın cevap anahtarı da farklı olacak.

Sınav kitapçığındaki bütün sorular çoktan seçmelidir. Her soru için beş farklı seçenek verilmiştir. Bu seçeneklerden yalnızca biri sorunun doğru cevabıdır. Cevaplar, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretlenecektir. Adaylara cevap kâğıdı verilmeyecektir.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;