2018 Oscar ödülleri ne zaman? Kimler favori? İşte tahminler!

Oscar ödülleri bu gece  Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Hollywood, California'daki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar Ödül Töreni Türkiye saati ile 04.00'te başlayacak ve Bein Movies Oscar kanalından canlı olarak yayınlanacak

04 Mart 2018, Pazar 16:44
A A

En iyi film dalında “Suyun Sesi” ve “Üç Billboard, Ebbing Çıkışı, Missouri” öne çıksa da kesin bir favoriden söz etmek mümkün değil. Kaldı ki geçtiğimiz yıl “Ay Işığı”nın en iyi film Oscar’ını kazanması, “Akademi’nin tercihleri ve gelenekleri”yle ilgili bütün ezberleri yerle bir etmiş durumda. Bu yıl en iyi yönetmen ve özgün senaryo kategorilerinde de büyük bir çekişme yaşandığı düşünülüyor. Ödül almasına kesin gözüyle bakılan tek isimse Gary Oldman. HT Pazar'dan Mehmet Açar'ın haberi...

EN İYİ FİLM Kim alır? “Üç Billboard, Ebbing Çıkışı, Missouri”

EN İYİ FİLM Kim alır? “Üç Billboard, Ebbing Çıkışı, Missouri”

İşte tahmincileri en zorlayan kategori! Gerçekten de kesin bir favori yok. Tahmin yapmayı zorlaştıran tek etken, önemli ödüllerin “Suyun Sesi” ve “Üç Billboard” arasında dağılması değil. Geçen yıl Altın Küre hariç önemli ödüllerin hiçbirini kazanmayan “Ay Işığı”nın Oscar zaferini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden “Ay Işığı” gibi, WGA (Yazarlar Birliği) ödülünü kazanan “Kapan”ı (Get Out) yarış dışı görmek anlamlı değil. “Ya tutarsa!” mantığıyla “Üç Billboard”a “ırkçı film” yaftası yapıştıranlar sadece “Suyun Sesi”nin değil, “Lady Bird”, “Kapan” ve “Beni Adınla Çağır” gibi filmlerin de önünü açmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla, Trump dönemiyle birlikte başlayan ırkçılık karşıtı politik dalga, “Üç Billboard”ın aleyhine çalışabilir. “The Post”, “Dunkirk” ve “En Karanlık Saat”in ödül için adını anan pek yok. Oscar dışında sezonun diğer önemli ödüllerinde ciddi bir varlık gösteremeyen, kişisel favorim “Phantom Thread”in kazanması ise zayıf bir ihtimal. “Suyun Sesi”nin 2015’te çekilen kısa öğrenci filmi “The Space Between Us”la olan “aşırı benzerliği”, “Üç Billboard”un şansını biraz daha artırıyor.

EN İYİ YÖNETMEN Kim alır? Guillermo del Toro (Suyun Sesi)

EN İYİ YÖNETMEN Kim alır? Guillermo del Toro (Suyun Sesi)

Altın Küre ve BAFTA’nın yanı sıra DGA (Yönetmenler Birliği) ödülünü de kazanan Guillermo del Toro, “Suyun Sesi”yle bu dalda Oscar’ın favorisi olarak görünüyor. Greta Gerwig, kadın üyelerin ve radikallerin oylarıyla çok büyük bir sürpriz yapmazsa del Toro’nun karşısındaki en güçlü aday “Kapan”la Jordan Peele... Ödül sezonunda Oscar’lar dışında hiçbir varlık gösteremeyen “Phantom Thread”in yönetmeni Paul Thomas Anderson’a bu yıl şans veren pek yok. Peki, Christopher Nolan’ın “Dunkirk”teki “yönetmenlik gösterisi” neden akla gelmiyor? Keşke gelse ama İngilizlerin milliyetçi duygularını okşayan bir filmle Britanya Oscar’ı BAFTA’yı dahi kazanamayan Nolan’ın kâğıt üzerinde galiba pek şansı yok. Akademi üyelerinin del Toro’nun bütün kariyerini düşünerek oy verme ihtimalleri yüksek. Ayrıca “Suyun Sesi” gerçekten tam bir yönetmen filmi...

EN İYİ KADIN OYUNCU Kim alır? Frances McDormand (Üç Billboard)

EN İYİ KADIN OYUNCU Kim alır? Frances McDormand (Üç Billboard)

Sonucu merakla beklenen dallardan biri. İstatistikler “Üç Billboard”la Frances McDormand’ı işaret ediyor. BAFTA bir yana, Oscar’ın en önemli habercisi olarak kabul edilen SAG (Oyuncular Birliği) ödülünü de kazandı. Mildred rolünde çok iyi bir performans çıkardığı kesin ama daha önce “Fargo”yla Oscar’ı kazanmış olması ibreyi neden Sally Hawkins’e çevirmesin? Hawkins, 13 dalda Oscar adayı olan “Suyun Sesi”ne kendinden öyle çok şey katıyor ki ödül alması çok da şaşırtıcı olmaz. Bu dalda benim gönlümden “Ben, Tonya”daki performansıyla Margot Robbie geçiyor ama şansı olduğunu pek sanmıyorum. Daha önce Oscar’a iki kez aday olan Saoirse Ronan (Lady Bird) kazanırsa da çok sevinirim. Sade ve gösterişsiz bir tarzı var. Ronan’a şans verenlerin sayısı az değil. Meryl Streep mi? O her zaman her ödülü hak eder ama dördüncü Oscar için daha erken...

EN İYİ ERKEK OYUNCU Kim alır? Gary Oldman (En Karanlık Saat)

EN İYİ ERKEK OYUNCU Kim alır? Gary Oldman (En Karanlık Saat)

Ödül gecesinin kesin gözüyle bakılan favorilerinden biri de Gary Oldman. “En Karanlık Saat”in gösterime girmesiyle birlikte Oldman’ın Oscar’a uzanacağı belli olmuştu zaten. Ödül sezonu başladığında da erken tahmin yapanları yanıltmadı. Tarihe geçecek o harika Winston Churchill performansıyla önemli ödülleri teker teker toplamayı başardı. Şimdi sırada Oscar var. Peki, ödülle onun arasına kim girebilir? Geçen sene “Ay Işığı”na Oscar kazandıran “radikal ruh”, “Beni Adınla Çağır”ın 23 yaşındaki oyuncusu Timothee Chalamet için birleşebilir mi? Bu konuda çaba gösterenlerin sayısı az değil. Ancak Akademi’nin, özellikle erkek oyuncu dalında Chalemet kadar genç isimleri pek tercih etmediğini unutmamak gerekiyor... Kadın oyuncular çok genç yaşta Oscar almakta zolanmasalar da erkekler sabretmek zorunda... Başta Daniel Day-Lewis olmak üzere bu daldaki diğer adayların kazanma ihtimali ise hayli zayıf görünüyor.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU Kim alır? Allison Janney (Ben, Tonya)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU Kim alır? Allison Janney (Ben, Tonya)

Aynı yıl içinde Altın Küre, BAFTA ve SAG (Oyuncular Birliği) ödüllerini peş peşe kazanan bir oyuncunun Oscar’a ulaşmasına genelde kesin gözüyle bakılır. Şimdi Allison Janney için de aynısı geçerli. “Ben, Tonya”da canlandırdığı “sevgisiz ve zor anne LaVona Golden” karakterinde hayranlık uyandırıcı bir performans çıkardığı kesin. O kadar iyi ki bence de ödülü alıp gitmesi gerekiyor ama sonuçta 4 rakibi daha var. Özellikle “Lady Bird”deki “kontrol manyağı” anne rolüyle eleştirmenlerin daha çok tercih ettiği Laurie Metcalf, gerçekten mükemmel bir rakip. Metcalf o gece salondan yükselen şaşkınlık çığlıkları eşliğinde Janney’nin Oscar hayalini sona erdirirse çok şaşırmam. Bu yıl “Mudbound” ile hem şarkı hem de oyunculuk kategorisinde aday olmayı başararak tarih yazan Mary J. Blige ise bu dalda akla gelen üçüncü isim.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU Kim alır? Sam Rockwell (Üç Billboard)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU Kim alır? Sam Rockwell (Üç Billboard)

“Üç Billboard”un başarısındaki en büyük pay sahiplerinden biri hiç kuşkusuz Sam Rockwell. “Fazla fazla” oynamayı ve rol çalmayı çok sevse de gerçekten özel bir oyuncu. Oynadığı her karaktere etkileyici bir yorum getirmeyi başarıyor. Bence Oscar’a ilk kez aday olması bile şaşırtıcı... Altın Küre, BAFTA ve SAG ödüllerini kazanması, onu bu dalın en büyük favorisi haline getiriyor ama Allison Janney ya da Gary Oldman kadar rahat olduğu söylenemez. “The Florida Project” filmine başrol tadındaki motel müdürü performansıyla çok şey katan Willem Dafoe çok ciddi bir rakip.. Eleştirmen birliklerinden aldığı ödüller bir yana, daha önceden 3 Oscar adaylığı var ve 62 yaşında... Özetle, yaşı, deneyimi ve kariyeri itibarıyla Akademi üyelerinin gönlü ondan yana olabilir. Diğer 3 aday arasında ise Woody Harrelson ve Richard Jenkins öne çıkıyor.

ÖZGÜN SENARYO Kim alır? Kapan

ÖZGÜN SENARYO Kim alır? Kapan

Bu kategoride verilen ödüllerin geçmişine baktığımızda o yıl çıkış yapan genç yönetmenlerin senaryolarına “torpil geçildiğini” söylemek mümkün. Dolayısıyla Jordan Peele “Kapan”, Greta Gerwig de “Lady Bird” ile bir adım öne çıkıyor. Eleştirmen ödüllerinin de genelde bu iki film arasında dağıldığı gözlemleniyor. İş tahmin yapmaya gelince, WGA (Yazarlar Birliği) ödülünü kazanan “Kapan” biraz daha ağır basıyor. Öte yandan BAFTA ve Altın Küre’de özgün senaryo ödülünü kazanan “Üç Billboard”un yazarı Martin McDonagh’ı unutmamak gerekiyor. McDonagh’ın yönetmen dalında aday olmaması onu sevenleri bu kategoride oy vermeye yönlendirebilir. Aynı “en iyi film” gibi “Oscar Toto” oynayanları en zorlayan kategorilerden biri... Üç filmin de öncelikle hikâyeleri ve senaryolarındaki incelikleriyle öne çıktığını düşünürsek Akademi üyelerinin seçim yapmakta zorlanacağı kesin.

UYARLAMA SENARYO Kim alır? Beni Adınla Çağır

UYARLAMA SENARYO Kim alır? Beni Adınla Çağır

Özgün senaryo kategorisinin aksine tahmin yapmak burada çok daha kolay. Hatta kazanan neredeyse belli gibi... Andre Aciman’ın romanından yaptığı uyarlamayla duayen sinemacı James Ivory, “Beni Adınla Çağır”la ödülün kesin favorisi... Daha önce 3 kez yönetmen dalında Oscar’a aday olan ama kazanamayan Ivory’nin 90 yaşında olduğunu da hesaba katarsak diğer adaylara şans veren hiç kimse yok. Ivory’nin WGA (Yazarlar Birliği) ve BAFTA’nın yanı sıra çoğu eleştirmen birliğinin ödüllerini kazandığını da not edelim. Kaldı ki, “Beni Adınla Çağır” ABD’de ödül sezonunun en çok sevilen ve konuşulan filmlerinden biri oldu. Bu dalda sürpriz yapacak isimlerse “Mudbound” ile Dee Rees ile Virgil Williams olabilir.  

YABANCI DİLDE FİLM   Kim alır? A Fantastic Woman

YABANCI DİLDE FİLM Kim alır? A Fantastic Woman

Altın Küre’yi kazanan Fatih Akın’ın “Paramparça”sıyla BAFTA galibi Chan-Wook Park’ın “Hizmetçi”sinin ilk 5 aday arasında olmadığını göz önünde bulundurursak tahmini çok zor bir dal olarak görülebilir. Ne var ki, güçlü bir favorisi var: Garsonluk yaparak geçimini sağlayan, aynı zamanda iyi bir şarkıcı olan trans birey Marina’nın dokunaklı öyküsünü anlatan Şili filmi “A Fantastic Woman” ödülü kazanacak gibi görünüyor... Film, ABD’de gösterimde ve seyircilerden olumlu tepkiler almayı sürdürüyor. Açıkçası bu yıl diğer adaylar gerçekten çok iyi ve bana sorarsanız yarışın Rus filmi “Sevgisiz” ile Macar filmi “Beden ve Ruh” arasında geçmesi gerekiyor. Ama her ikisi de sadece Amerikalı seyirci için değil, Akademi için de “çetin ceviz” filmler. “Sevgisiz” çok karamsar; “Beden ve Ruh” ise soğuk bir film.. Yine de Lübnan filmi “Hakaret”e oranla daha şanslılar. “A Fantastic Woman”dan sonra şans verilen ikinci filmse İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un “Kare”si... Ama Akademi’nin bu kategoride kara mizah ağırlıklı filmleri pek tercih etmediği unutulmamalı.