22 bin kadına spor yaptırıyorlar

Spor ve Yaşam Merkezi B-Fit, bir spor salonundan çok daha farklı. Kadınlar burada hem spor yapıyor hem sosyalleşiyor hem de sağlıklı bir yaşam şekli oluşturmayı öğreniyor

22 bin kadına spor yaptırıyorlar

Diyet, spor, sağlıklı beslenme, zayıflama konularında erkekler kadınların eline su bile dökemez. Güzel ve seksi bir vücuda sahip olmak -mümkünse 90-60-90- kadınlar için her zaman erkeklerden daha önemli olmuştur. Çoğu kadın içinse spor yapmak hedefin zorlu ve sıkıcı yolu olmuştur.

 6 kadın tarafından kurulan Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi B-Fit, bir spor salonundan çok daha farklı. Kadınlar burada hem spor yapıyor hem sosyalleşiyor hem de sağlıklı bir yaşam şekli oluşturmayı öğreniyor. Günde sadece yarım saatlerini B-Fit’te geçirerek forma kavuşuyor.

3 yıl gibi kısa bir sürede 61 şubeye ulaşan B-Fit 22 bin üyesiyle toplam 10 ton kilo verdi. Erkekler hemen sevinmesin, İzmir, Kırşehir, Adana, Diyarbakır, Mersin gibi pek çok yerde şubesi olan B-Fitler’e sadece kadınlar gidebiliyor.B-Fit’in diğer spor salonlarından farkını ve başarısını kurucusu akademisyen Bedriye Hülya’yla konuştuk...

 b-fit’i nasıl ve ne zaman kurdunuz?

2006’da ilk yerimizi açtık. 3 yıl oldu. Bu sistemi ben Amerika’da keşfettim. Amerika’da yaşıyordum. Hem okuyor hem de ithalat şirketimin işlerini yürütüyordum. Kendim de gidiyordum. Çok da faydasını gördüm...

Neden böyle bir yer?

Ben kapalı alanda spor yapamam. Bu sistemi keşfedince çok zevk almaya başladım. 6 ay devam ettim. Sonuç da mükemmel oldu. Bana bile yaptırıyorsa herkese spor yaptırır diye düşündüm. Amerika’dan döndükten sonra 1 yıl üniversitelerde ders verdim. Bir yıl sonra da iş yapma vakti gelmiştir diyerek b-fit için kolları sıvadım.

Sonra da 6 ortak b-fit’i mi açtınız?

Aslında benim birçok işim vardı. Ama hepsi parayla alakalı. Beni manevi anlamda tatmin etmiyordu. Çok yakın arkadaşlarımla hepimizi mutlu etmek için bir iş yapacağım dedim. Çok sevdiğim beş kadın arkadaşıma teklif götürdüm. Hepsi fikri çok beğendi ve başladık. Ama genel olarak işleri ben yürütüyorum.

Peki bu beş kadını seçme kriterleriniz neydi?

Hepimizin üç aşağı beş yukarı hayata bakışı aynı. Hepimiz kendi ayaklarımız üzerinde duran kadınlarız. Hayata çok pozitif bakıyoruz. Hepimizin başından beter şeyler geçti ama hiçbir zaman felaket senaryoları yazmadık. Bunlar bizi bir araya toplayan şeyler oldu. Önemli bir karar vermemiz gerektiği anda ben onların ne isteyeceğini çok iyi biliyorum. Birlikte çok daha rahat hareket ediyoruz. Hepimiz ayrıca kendi işimizi kurduk ve yapıyoruz.

İlk nerede açtınız?

İlk yerimizi İzmir’de açtık. Sonra İstanbul’a geldik. Sistemin alt yapısını kurduk, oturttuk, sonra franchise vermeye başladık. Şimdi Türkiye’de 61 şubemiz var. İstanbul, İzmir, Ankara, Kırşehir, Adana, Diyarbakır, Gebze, Mersin gibi pek çok yerde var.

 

Sistem nasıl işliyor, spor salonlarından farkınız ne?

Sistemin en önemli özelliği zaman. Günde yarım saat. Ne daha az ne de daha çok spor yapıyorsunuz. Yalnızca yarım saat. Makineler hidrolik olduğu için her yaş grubu bizde spor yapabiliyor. Bedenin gücüne göre makine kendini ayarlıyor. 75 yaşında da, 15 yaşında da üyemiz var. Aynı grupta da spor yapabiliyorlar. Bir salonda 18 tane istasyon var. Bir makinenin yanına bir platform gelecek şekilde konumlandırdık. Çalışma başladığında müzik de başlıyor. Kadınlar da platform ve makinelere yerleşmiş oluyor. Müziğin içinde 30 saniyede bir bip sesi geliyor. Bip sesini duyan kadın bulunduğu istasyondan bir diğerine geçiyor. Böylece yarım saat içinde 3 tur dönmüş oluyorlar ve bu şekilde süreyi tamamlıyorlar. Sıkılmalarına da fırsat kalmıyor.

Fiyatlar da diğer spor salonlarından farklı mı?

Birçok spor salonuna göre çok ekonomiğiz. Bölgesine göre aylık 50 ile 95 TL arasında değişiyor. 12 aylık üyelik yapıldıysa her yerde 50 TL. Ama aylık ödemeler olursa bölgenin ekonomik yapısına göre değişiyor.

Hocalar da var mı?

İstasyonlar zaten çember şeklinde. Kadınlar bir yuvarlak oluşturuyor. Ortada da her zaman bir hoca bulunuyor. Hareketleri gösteriyor, doğru yapmalarını sağlıyor. Motive ediyor.

Çember şeklindeki kadınları düşündüm de dedikoduya bile fırsat vardır...

Evet, hepsi birbirini görebildiği için iletişime açıklar. Ama çok fazla muhabbete dalmalarına izin vermiyoruz. Çünkü nefeslerini kontrol altında tutmaları gerekiyor. Ama hiç iletişimsizlikten iyidir. İnsanların spora gitmelerindeki değişkenleri araştırmışlar. Bir tek değişken bilimsel açıdan anlamlı bulunmuş. Arkadaşı spora devam ediyorsa kadın da ediyor. Spor kadar sosyalleşme de önemli. Biz spor salonu dışında sosyal birer mekan olarak çalışıyoruz. Mutlaka aktiviteler, eğitimler düzenleniyor. Buradaki kadınlar birlikte sinemaya bile gidiyorlar. Zaten adımızı da ‘b-fit Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi’ olarak değiştirdik. Burada evlerinde gibiler. Spor yapmayacaksa bile kahvesini içip muhabbet etmek için geliyor.

 

Peki sağlık...

Kadınlar her turun sonunda nabızlarını ölçüyorlar. Sonra da olması gereken nabız tablosuna bakıyorlar. Nabzı kendi yaşına göre olması gereken yağ yakmayı kolaylaştırıcı seviyedeyse her şey normal. Ama seviyenin altında ya da üstündeyse kadınlar bir sonraki turlarında ya yavaşlıyor ya da hızlanıyor.

 

Sonuçta kadınların buraya gelmelerindeki bir numaralı amaç zayıflama. Diyetisyen hizmeti de veriyor musunuz?

Evet, isteyen diyet hizmeti de alabiliyor. Ama her koşulda mutlaka b-fit’e başlayan herkesin bir kere sağlıklı beslenmeyle ilgili olarak diyetisyenle görüşmesi şarttır.

 

Aylık düzenli gelen ve sağlıklı beslenen bir kadın ortalama kaç kilo veriyor, hedef ne?

Hedefi kişiyle birlikte belirliyoruz. Hedef kadının gerçekten yapabileceği ve vücudunun izin verdiğiyle sınırlı. Dolayısıyla biz onun yerine hedef belirleyemeyiz. Kadından duymak isteriz. Ne yapabileceğini fark etmesini sağlamaya çalışırız. Önemli olan kilo değil ince kasları geliştirmek. Bu geliştikçe kas yağa göre az yer kaplıyor ama ağır çekiyor. Kadınlar kilo vermese de inceliyorlar. Kilosu fazla bile olabiliyor ama mutlaka inceliyor.

Nasıl çalışıyorsunuz?

Her gün açık mı b-fit’ler? Haftanın 6 günü açığız. Sabah 08.00-akşam 09.00 arası açığız.

Son dönemde pilates çok moda. Pilates eğitimi veren hocalarınız var mı?

Ege Üniversitesi’yle bir çalışma yaptık. Herkesin kendi başına rahatlıkla yapabileceği pilates hareketleri belirledik, fotoğrafladık ve afiş haline getirip b-fit’lere astık. Kadınların yaşam kalitesini, zihnini geliştirecek birçok aktiviteye açığız.

Toplamda kaç üyeniz var?

22 bin üyemiz var. Toplamda 10 ton kilo kaybettiler. 22 kadın çalışıyor.

 

Eylem Keskin- POSTA

eylem.keskin@posta.com.tr

 

 

3