'22 Temmuz'un 2. dalgasında 4 polis daha tutuklandı!

Emniyet mensuplarına yönelik 22 Temmuz operasyonunun 2. dalgasında gözaltına alınıp tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 10 şüpheliden 4'ü tutuklanırken, 6'sı ise serbest bırakıldı

07 Ağustos 2014, Perşembe 12:18
A A

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan tarafından sorgulanan 10 şüpheliden 4'ü olan Furkan Donkar, Hacı Şerif Erimken, Serdal Kurtoğlu ve Ebubekir Gül "Kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetmek" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından tutuklandı.

Hakim Özcan, savcının tutuklama sevk gerekçesinde yer alan "Örgüte üye olmak" suçlamasını ise yeterli delil olmadığı gerekçesiyle kabul etmedi.

Serbest bırakılan 6 polis ile ilgili de yurt dışı çıkış yasağı konuldu.

Öte yandan 22 Temmuz Operasyonu'nun 2'nci dalgasında gözaltına alınan ve bugün sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 21 polisten 7'si savcılıkta ifade vermelerine gerek görülmeksizin serbest bırakıldı.

7 POLİS EMNİYETTE İFADE VERDİ

Serbest bırakılan 7 polisin emniyette ifade verdiği, soruşturmayı yürüten savcı Okan Özsoy'un emniyetteki ifadeleri incelemesinin ardından şüphelileri serbest bırakılması talimatı verdiği öğrenildi.

Serbest bırakılan şüphelilerin isimleri şöyle: Halil Kocaman, Engin Yaşar, Sadettin Karataş, Şemsettin Dündar, Safa Tarık Oğuz, Ahmet Sarı ve Hüseyin Türk. 13 polis tutuklama talebiyle mahkeye sevkedildi.

SERBEST KALAN POLİSLERİ ALKIŞLARLA KARŞILADILAR

Serbest bırakılan polisler, Çağlayan'daki Adalet Sarayı'ndan alkışlar ve 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganları arasında çıktılar. Serbest kalanlardan Komiser Halil Kocaman, adliye çıkışında kendisin bekleyen eşi ve 2 buçuk yaşındaki oğlu Yusuf Kocaman'a sarıldı. Oğlunu kucağına alan Kocaman, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Salı sabahı evinde bulunduğu sırada kapısının polisler tarafından çalındığını söyleyen Kocaman, "Hükümet aleyhine suç işlemek' ve Bilişim sistemlerine sızma' şeklinde çeşitli suçlamalar nedeniyle gözaltına alındım. Dün akşam ifadem alındı. Ancak bana paralel yapı ile alakalı hiçbir şey sorulmadı. Paralel, üçgen, bunların hepsi yalan. Bunlar kendi yamukluklarını örtmek için uydurulmuş yalanlar." dedi.

'NİYE 3 GÜN GÖZALTINDA TUTULDUM?'

Gözaltına alındığı gün oğlunu gözyaşı içerisinde geride bıraktığını kaydeden Kocaman, emniyet mensuplarına yönelik operasyonlara tepki gösterdi. Kocaman, "Ben devlet memuruyum. Bana yapılan suçlamalara karşı 'alo' deseler koşarak gelirim. Ben yaptığım işleri inkar etmiyorum. Bugün olsa yine yaparım. Hukuk devletinde yapmazsam suç işlemiş olurum. 3 gün boyunca hiçbir işlem yapılmadan bekletildik. En son dün akşam saat 6'da yemek yedik. Savcı ifademi dahi almadı. Çocuğuma şimdi kavuşuyorum. İfadem alınmayacaksa niye 3 gün gözaltında tutuldum?" diye konuştu. Operasyonda gözaltına alınan diğer şüphelilerin de suç işlemediğini savunan Kocaman, "İçeride ifade verenlerinde hiçbir suç işlemişliği yoktur. Sadece soru sayısı fazla olduğu için süre uzamıştır. Havuz medyasında para içinde yüzenlerin yazdıklarından dolayı bu insanlar burada içeridedirler" dedi.

Komiser Engin Yaşar ise savcılıkta ifadesinin alınmadan serbest kaldığını söyledi. 

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;