25 bin TL'lik 'cüce tosun'

Bursa'da satışa sunulan 60 santimetre boyunda ve 130 kg ağırlığındaki "cüce tosun", hem 25 bin TL'lik fiyatı hem de boyutlarıyla görenleri şaşırtıyor

12 Kasım 2009, Perşembe 11:13
A A

Pazarlarda genellikle 2 ile 3 bin lira arasındaki büyükbaş hayvanlar talep görürken, 600 kilogram ve üzerindeki "Tosun"lar da alamayacak olsalar da vatandaşların ilgisini çekiyor.

Bursa’da kurulu bir hayvan pazarında ise en büyük ilgiyi adeta maskot haline gelen "cüce tosun" görüyor. 60 santimetre boyunda ve 130 kilogram ağırlığındaki tosun, görenlerin dikkatini çekerken, birçok kişi cep telefonu ya da fotoğraf makineleri ile hatıra fotoğrafı çekiyor.

"FINDIK"IN FİYATI DUDAK UÇUKLATIYOR

"Fındık" adı verilen hayvanın sahibi Ceylan Arslan, 3 yaşındaki dananın tamamen doğal, saf yerli ırk olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Genetiğe bağlı olarak cüce doğmuş. Ben de bir yetiştiriciden aldım. Adını ’Fındık’ koyduk. Pazarda ilgi odağı oldu. Türkiye’de tek olduğunu düşünüyorum.

Hayvan çiftliğimizin de maskotu haline geldiği için 25 bin liradan satıyorum. ’Bu fiyata satılır mı?’ demeyin, 15 bin lira önerdiler vermedim. Bazı vatandaşlar ise şaka yaptığımı düşünüyor ancak gerçekten fiyatı 25 bin lira. Talebe göre fiyatı artırabilirim de."

"SAF BOZ IRK"

Bursa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sinan Sağlam ise satışa sunulan söz konusu dananın Türkiye’de koruma altına alınan saf yerli boz ırkın bir mensubu olduğunu söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;