25 korumalı cuma

Suikast ihbarları üzerine Başbakan Erdoğan, Amerika Başkanı Obama gibi korunmaya başlandı. Yakın koruma sayısı iki katına çıkarıldı

25 korumalı cuma

İKİ AYRI İHBAR GELDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bomba yüklü sivil kamyonu ihbar eden ‘mehmetali’ rumuzlu muhbir, geçtiğimiz günlerde “İki hafta içinde büyük bir devlet görevlisi suikaste uğrayacak” diye yeni bir ihbarda bulunmuştu.

Ardından ismi açıklanmayan bir kişi “Başbakan Erdoğan’ı öldürecekler” diye başka bir ihbarda bulununca emniyet güçleri alarma geçmişti.

OBAMA USULÜ GÜVENLİK

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, Başbakan Erdoğan’a yönelik suikast ihbarıyla ilgili olarak “Böyle bir ihbar geldi ama önemli görmemek gerekir” demişti. Bu ihbarlar doğrultusunda Başbakan Erdoğan ile ilgili alınan güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Yakın koruma sayısı iki katına çıkarılan Erdoğan’a, Amerika Başkanı Obama usulü güvenlik uygulanıyor.

CAMİ ÇEVRESİNDE DEVRİYE

Erdoğan dün cuma namazını Ankara Kocatepe Camii’nde kıldı. Erdoğan camiye gelmeden saatler önce, çevredeki binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi.

Namaz vaktinden önce bir grup koruma camiye gelerek içeride ve avluda inceleme yaptı. Cami çevresindeki yollarda hem resmi hem de sivil polis ekipleri sürekli devriye gezdi.

HALKLA TEMAS EDEMEDİ

Suikast ihbarından önce Erdoğan’a 10-12 yakın koruma eşlik ediyordu. Erdoğan’a dün camide 25 yakın korumanın eşlik ettiği görüldü. Namaz çıkışı korumalar Erdoğan ile halkın arasına etten duvar ördü.

Daha önce her namaz çıkışı halkla sohbet edip aralarına giren Erdoğan bu kez koruma ordusuyla birlikte camiden ayrıldı.