268 MP çekim yapan kamera

Sevdiklerinizi görüntülediğiniz kameralarla, uzay fotoğrafları çekenler arasındaki farkın ne kadar olduğunu OmegaCAM adlı cihaza bakarak çok daha iyi anlamak mümkün

20 Haziran 2011, Pazartesi 18:28
A A

Cep telefonunuzdaki 8 MP'lik kameranın iyi çekim yaptığını mı düşünüyorsunuz? Aldığınız kompakt dijital fotoğraf makinesinin 14 MP'lik sensörü sizce çok mu iyi?

Bu sorulara kesin bir cevap vermeden önce OmegaCAM'i mutlaka görmelisiniz. 32 ayrı CCD sensörün bir araya gelerek 268 MP'lik görüntüler kaydedebildiği OmegaCAM tahmin edebileceğiniz gibi cebinizde ya da çantanızda taşıyabileceğiniz türden bir cihaz değil. Uzayın Derinliklerine Dünyadan Bakış 771 kg ağırlığındaki OmegaCAM uzay fotoğrafları çekmek için tasarlanmış bir cihaz. Güney Avrupa Gözlemevi'nde yer alan VLT Survey Teleskobu'nun (VST) gözünü oluşturan OmegaCAM, çektiği detaylı görüntülerle bilim adamlarına yardımcı oluyor.

VST, Güney Avrupa Gözlemevi'nde bulunan ve dört büyük teleskoptan meydana gelen VLT adlı sistemin en önemli parçasını oluşturuyor. Omega Nebulası'nın OmegaCAM tarafından çekilmiş görüntüsünün düşük çözünürlüklü (8311 x 8311 piksel) bir örneğini http://www.astro-wise.org/pics/M17_highres.jpg adresinden görebilirsiniz.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;