3 milyon avroya satılık pul koleksiyonu

72 yaşındaki İsmet Kurdoğlu, 750-800 bin adet puldan oluşan koleksiyonunu 3 milyon avroya satışa çıkardı

3 milyon avroya satılık pul koleksiyonu

Ortaokul yıllarında pul biriktirmeye başlayan, daha sonra 60 yılın sonunda önemli bir pul koleksiyonuna sahip olan 72 yaşındaki İsmet Kurdoğlu, koleksiyonunu 3 milyon avroya satışa çıkardı.

Koleksiyonculuğunun hikayesini anlatan Kurdoğlu, Artvin Arhavi’de doğduğunu ve 1952 yılında ortaokula yeni başladığında pul biriktirmeye başladığını dile getirdi. Ortaokuldaki bir öğretmeninin pul koleksiyonu yaptığını ve kendisinin de bundan çok etkilendiğini ifade eden Kurdoğlu, ilk pullarını da kendisine bu öğretmeninin verdiğini, kendisinin de yıllar içinde biriktirmeye devam ettiğini söyledi.

"Uzun yıllar pul biriktirmiştim, 1970 yılında işçi olarak gittiğim Almanya’da koleksiyonculuğun ne olduğunu öğrendim ve ülke ülke gezerek, bugünkü koleksiyonumu oluşturdum" diyen Kurdoğlu, Almanya’da bir dönem pul koleksiyonculuğu yapanlar için pulların alınıp satıldığı bir dükkanda çalıştığını da anlattı.

Almanya’da kaldığı yıllar boyunca çeşitli alanlarda ticaret yaptığını ve kazandığı paralarla da koleksiyonunu genişlettiğini dile getiren Kurdoğlu, "Osmanlı Devleti’nin kullandığı ilk pulların da aralarında olduğu ’Türkiye Koleksiyonu’m var. Ayrıca Almanya, İsviçre, İngiltere ve ABD’nin ülke pulları da pulların bu ülkelerde ilk kullanıldığı günden beri hemen hemen hepsi var" diye konuştu.

Koleksiyonunun içinde 1913-2010 arasındaki dünya olimpiyatları pulları, Prenses Diana ile Charles için evlendikleri dönemde basılan 63 adet puldan oluşan özel koleksiyonun da aralarında olduğu 98 adet kataloğu olduğunu da anlatan Kurdoğlu, ayrıca elinde "The Inverted Jenny"nin de 2. baskısının olduğunu söyledi.

İsmet Kurdoğlu, Amerika’daki ilk havayolu posta pulu olan ve uçağın ters konulduğu anlaşılınca baskısı bitirilen "The Inverted Jenny" pullarının bir süre önce 3 milyon dolara satıldığını da anımsatarak, elindeki pulların değerini ise bilmediğini ifade etti.

"55 ülkenin pullarının bulunduğu 750-800 bin adet pulum var ve bunları banka kasasında saklamak zorundayım" diyen Kurdoğlu, pulları evde saklayamadığını ve pullarla ilgilenemediğini, bunun da satmak istemesinde etken olduğunu dile getirdi.

Kurdoğlu, pul koleksiyonu dışında elinde tarihleri 1901 yılında başlayan 2 bin 500 adet kartpostal bulunduğunu da belirterek, bu kartpostallar içinde Alman kralı II. Wilhelm’in sevgilisine gönderdiği sanılan şifreli yazılmış bir kartpostalın var olduğunu da ifade etti.

Ayrıca elinde 1920 yılında bir Alman general tarafından yazılmış el yazması savaş günlüğü bulunduğunu da anlatan Kurdoğlu, tüm koleksiyonu ile birlikte bunları da satışa çıkardığını söyledi.

"Çocuklarım ben öldükten sonra ilgilenemeyeceklerini söylüyorlar. Ben de artık koleksiyonumu satmak istiyorum" diyen Kurdoğlu, koleksiyonunun ekspertiz değerinin 3 milyon avronun üzerinde olduğunu, kendisinin koleksiyonunu 3 milyon avrodan satışa çıkardığını anlattı.

Kurdoğlu, bir yandan da koleksiyona yeni pullar eklediğini söyleyerek "Pul koleksiyonculuğu bir hastalık. Başladınız mı bırakamıyorsunuz" diye konuştu.
İsmet Kurdoğlu, banka kasasından çıkardığı bazı pulları da göstererek, hikayelerini anlattı.

Nuray Özger - AA