30 bin Domuz Gribi hastası

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Türkiye'de resmi rakamlara göre 'Domuz Gribi'ne 3 bin kişinin yakalandığını ama gerçek sayının bunun 10 katı olduğunu söyledi

13 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

KORKUTUCU RAKAMLAR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlığı Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer, “8 Ekim’de Sağlık Bakanlığı’nın internet sayfasında ‘Domuz Gribi’nden ölen kişi sayısı sadece birdi. Bir ayda bu sayı 40’a çıktı. Hasta sayısı da 3 bin ama tahminlerimize göre gerçek rakam 30 binin çok üzerinde” dedi.

HAMİLE KADIN BEBEĞİYLE ÖLDÜ

Prof. Dr. Gaye Usluer, “Ankara’daki eğitim hastanelerinin neredeyse tek baktığı vaka ‘Domuz Gribi.’ Sadece enfeksiyon hastalıkları kliniği değil, göğüs hastalıkları, kulak, burun, boğaz klinikleri de bu hastalarla dolu. Salgın ne kadar büyürse o kadar kişi okula, işe gidemeyecek. Türkiye’de 80 bin kişi aşılandı. Ciddi yan etki yok” dedi. Dün Şanlıurfa’da hamile bir kadın ‘Domuz Gribi’nden öldü. Ölü sayısı 41’e çıktı.

OKULLARDA DEVAMSIZLIK ARTTI

Bu arada İstanbul’daki okullarda devamsız öğrenci sayısında patlama yaşandığı öğrenildi. Burnu akan, hapşıran öğrenci rapor alıp okula gitmiyor. Birçok veli de çocuğunu ‘Domuz Gribi’ne yakalanır diye okula göndermiyor. Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği, “23 Ocak’ta başlayacak sömestre tatili 15 gün erkene çekilsin. Uzaktan eğitim yapılsın” önerisinde bulundu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;