30 yaşına gelmeden görmeniz gereken 30 yer

30 yaş, insan hayatında önemli değişimlerin yaşanmaya başlandığı bir evre olarak kabul edilir. Çok gezen, çok bilir sözü doğrultusunda bu yaşa kadar mümkün oldukça çok gezmek her gencin hayali. İşte 30 yaşına gelmeden görmeniz gereken 30 yer…  

19 Aralık 2017, Salı 13:07
A A
1-Floransa, İtalya

1-Floransa, İtalya

Rönesans’ın en önemli kentlerinden biri olan Floransa seyahatiyle tarihe doğru bir yolculuğa çıkma fırsatı yakalayabilirsiniz.  

2-Kosta Rika

2-Kosta Rika

Orta Amerika’nın hem Atlas hem de Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan Kosta Rika doğasıyla dikkat çekiyor.  

3-Antilop Kanyonu, ABD

3-Antilop Kanyonu, ABD

Arizona’da bulunan bu kanyon özellikle doğaseverlerin ve fotoğrafçıların favori rotalarından biri.  

4-Barcelona, İspanya

4-Barcelona, İspanya

Akdeniz’in en güzel kentlerinden biri olan Barcelona, canlı yaşamıyla özellikle gençlerin favori rotalarından biri.  

5-Buenos Aires, Arjantin

5-Buenos Aires, Arjantin

Modern, dinamik ve göz alıcı güzelliklere sahip, Güney Amerika’nın incisi olarak kabul gören bu şehrin halkının kibarlığı, kültürüne bağlılığı, tango aşkı, bitmeyen kahve sohbetleri, gece hayatı ve kuşkusuz futboluyla ülkeye gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.  

6-Petra, Ürdün

6-Petra, Ürdün

Antikçağ’dan günümüze ulaşan Petra, büyük bir mirasa ev sahipliği yapıyor.  

7-Paris, Fransa

7-Paris, Fransa

Fransa’nın başkenti Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen kentlerinden biri. Kültür ve sanatın dünya genelinde başkenti olarak kabul edilen Paris, sokakları, kafeleri ve müzeleriyle dikkat çekiyor.  

8-Whistler Dağı, Kanada

8-Whistler Dağı, Kanada

Pek çok doğa harikasına sahip olan Kanada, dünyanın en büyük ikinci ülkesi konumunda. Büyük bir bölümü ormanlar ve buzullarla kaplı olan Kanada’daki Whistler dağı, doğa tutkunları tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.  

9-Nashville, ABD

9-Nashville, ABD

Amerika’nın aslında bu çok ön planda olmayan kenti, yerel müzisyenleri ve barlarıyla dikkat çekiyor.  

10-Safari, Afrika

10-Safari, Afrika

Kenya veya Tanzanya’da gerçekleştireceğiniz bir safari turu ile belgesellerde gördüğünüz vahşi doğaya canlı canlı tanıklık etme fırsatı yakalayabilirsiniz.  

11-Hindistan

11-Hindistan

Evet, Hindistan… Bu dev ülkenin her köşesi ayrı bir hikaye ve tecrübeyi barındırıyor. Hindistan’da çıkılacak bir tren yolculuğu ya da kent turu, insana çok şey katacak.  

12-Machu Picchu, Peru

12-Machu Picchu, Peru

And Dağları üzerinde bulunan Machu Picchu 20. yüzyılın başına kadar varlığı bilinmeyen bir kentti. İnka Uygarlığı’nın önemli kentlerinden biri olan Machu Picchu, günümüzde Peru’ya gelen turistler tarafından mutlaka ziyaret edilmektedir.  

13-Roma, İtalya

13-Roma, İtalya

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Roma, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla mutlaka görülmesi gereken kentlerden biri. Bir Roma ziyaretinin herkese katacağı çok şey var.  

14-Yeni Zelanda

14-Yeni Zelanda

Dünyanın öbür ucundaki bu ülke sahip olduğu doğasıyla pek çok filme doğal set oldu.  

15-Dünya Kupası

15-Dünya Kupası

Futbol günümüzün en gözde spor dallarından biri. Dört yılda bir düzenlenen dünya kupası da bu etkinliğin en önemli parçası. Dört yılda bir düzenlenen bu organizasyona katılmak unutulmaz bir anı olacaktır.  

16-Galapagos Adaları, Ekvator

16-Galapagos Adaları, Ekvator

Latin Amerika ülkesi Ekvator’a bağlı olan Pasifik’teki bu uzak bölge, canlı çeşitliliği ve doğasıyla dikkat çekiyor.  

17-Salzburg, Avusturya

17-Salzburg, Avusturya

Klasik müziğin en önemli kentlerinden biri olan Salzburg, mimarisi ve doğasıyla da ziyaretçileri büyülüyor.  

18-Himalayalar

18-Himalayalar

Dünyanın çatısı olarak nitelendirilen Himalayalar zorlu bir tırmanışın ardından dünyaya çok farklı bir açıdan bakma imkanı sağlıyor. Ancak elbette bu tırmanış için iyi bir eğitim ve tecrübeye sahip olmanız gerekiyor.  

19-İzlanda

19-İzlanda

Son yılların en gözde tatil rotalarından biri olan İzlanda, doğasıyla ziyaretçileri büyülüyor. Özellikle, soğuk iklimle arası iyi olan biriyseniz İzlanda tam size göre.  

20-Palenque, Meksika

20-Palenque, Meksika

Maya Uygarlığı’ndan geriye kalan en önemli yerlerden biri olan Palenque, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almakta.  

21-Çölde Yolculuk

21-Çölde Yolculuk

Uçsuz bucaksız bir çölde (tercihen rehber eşliğinde) gündüz kavurucu sıcağın, gece serin havanın eşliğinde gerçekleştireceğiniz bir yolculuk, hayatınızda unutulmaz anlara sahip olmanızı sağlayacaktır.  

22-Çin Seddi, Çin

22-Çin Seddi, Çin

Engebeli bir arazi üzerine inşa edilen Çin Seddi, yüzyıllara meydan okuyor. Yaklaşık 22 bin kilometre uzunluğa sahip Çin Seddi, UNESCO listesinde de yer alıyor.  

23-Tromsö, Norveç

23-Tromsö, Norveç

Norveç’in en kuzeyinde yer alan Tromsö, dünyanın da en kuzeyindeki kentlerinden biri. Kuzey ışıklarını tüm görkemiyle izleyebileceğiniz Tromsö, bu yönüyle turistleri kendisine çekiyor.  

24-Victoria Şelalesi, Zambiya – Zimbabve

24-Victoria Şelalesi, Zambiya – Zimbabve

Güney Afrika’da Zambiya ve Zimbabve arasında yer alan Victoria Şelalesi, görüntüsüyle insanı büyüleyen bir yer. 108 metre yüksekliğe sahip Victoria Şelalesi, özellikle fotoğrafçıların gözdesi.  

25-İstanbul, Türkiye

25-İstanbul, Türkiye

Dünyada iki kıta üzerine kurulan tek kent olan İstanbul, Boğaziçi ve tarihi yarımadasıyla insanda hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından hayranlık uyandırıyor.  

26-İsviçre

26-İsviçre

Dünyanın en zengin ve mutlu ülkelerinden biri olan İsviçre, doğasıyla da dikkat çekiyor. İsviçre’de çıkacağınız bir tren yolculuğu size inanılmaz manzaralara tanıklık etme fırsatı sağlayacak.  

27-Prag, Çekya

27-Prag, Çekya

Tarih ve kültür açısından Avrupa’nın en önemli kentlerinden biri olan Prag, sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz bir güzelliğe sahip.  

28-Vietnam

28-Vietnam

Uzak Asya ülkesi Vietnam, doğasıyla insan kendisine çeken bir diğer ülke. İlginç dağları, çeltik tarlalarıyla olağanüstü bir görüntüye sahip olan Vietnam, çok sayıda turisti ağırlıyor.  

29-Malta

29-Malta

Akdeniz’in ada ülkesi Malta, iklimi ve mimarisiyle dikkat çekiyor.  

30-Norveç

30-Norveç

Kuzey Avrupa’nın müreffeh ülkesi Norveç, fyordları, nehirleri ve ormanlarıyla özellikle doğa yürüyüşü ve keşfi yapmak isteyenler için çok iyi bir seçenek konumunda.