300 bin'e ulaştı, ama...

Windows Phone, uygulama sayısını büyük bir hızla artırıyor ancak bu sorunlar kara kara düşündürüyor!

11 Ağustos 2014, Pazartesi 00:03
A A

Windows Phone'un uygulama mağazası, 300 bin uygulamaya ulaştığını duyurdu. Ancak her şeyin uygulama sayısından ibaret olmadığı bir gerçek ve platform, uzun süredir yaşadığı sorunlardan henüz kurtulabilmiş değil.

Sadece 8 ay önce, geçtiğimiz Aralık ayında Windows Phone'un uygulama sayısı 200.000 idi. Ancak Microsoft'un "By the Numbers" web sitesine göre bu sayı, şu an itibariyle 300.000'e ulaşmış durumda. Bu kadar çok uygulamaya elbette çoğu kullanıcının ihtiyacı yok - yapılan araştırmalar, ortalama bir kullanıcının ayda iki düzine uygulama kullandığını gösteriyor (kaynak: Nielsen). Ancak uygulama sayısının çokluğu, aranan işleve yönelik bir uygulama bulma ihtimalinizi güçlendiriyor.

Bunun yanında 300.000 çok yüksek bir sayı gibi görünse de, iOS ve Android'in 1 milyon uygulamaya sahip mağazalarının yanında oldukça geride kalıyor. Ancak asıl sorun burada değil. Microsoft, geliştirici olmayan kullanıcıların uygulama yapmaları için çeşitli araçlar sunuyor ve uygulama geliştirme için nakit tekliflerinde bulunuyor. Bazı firmalar, kendilerine ait web sitelerinin izinsiz olarak uygulamaya dönüştürülüp mağazada yayınlanmasından şikayetçiler, ancak Microsoft bu hareketinden vazgeçmiş gibi görünüyor.


Bir başka sorun, Microsoft'un umudu

Bir başka sorun ise geliştiricilerin Windows Phone'a öncelik vermemesi ve zaman zaman uygulamaların kalitesinin düşük olması. iOS ve Android'deki uygulamalarda ortaya çıkan yeni işlevler, Windows Phone'a çok geç gelebiliyorlar (tabi, eğer gelirlerse).

Yine de Microsoft henüz havlu atmış değil. Windows Phone, yakın zamanda Fitbit ve Uber uygulamalarına merhaba dedi. Geçen sene duyurulan Flipboard'un durumu ise bilinmiyor. Alt seviye telefonlara odaklanan Microsoft, platformu daha çok kişinin kullanacak olması nedeniyle geliştiricilerin ilgisini nihayet çekmeyi umuyor.

Resimlerle: En iyi 10 Windows 8 ve Android uygulaması!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;