36 metrekarelik odada 36 müdür çalışıyor!

İzmir'de, yeni yasa kapsamında görevden alınan 28 ilçe milli eğitim müdürü ve 8 il milli eğitim müdür yardımcısı, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi'nde, tek bilgisayarı, iki toplantı masası ve sandalyeleri bulunan 36 metrekarelik bir odada görevlendirildi.

04 Ağustos 2014, Pazartesi 13:48
A A

İzmir’de, yeni yasa kapsamında, Çeşme ve Karşıyaka ilçeleri dışındaki diğer 28 ilçenin milli eğitim müdürü ile 8 il milli eğitim müdür yardımcısı görevden alındı.

Görevden alınan müdürlerin statüsü ’eğitim uzmanı’ olarak değiştirildi. İzmir’de görevden alınan 36 müdüre görev yeri adresi olarak, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi’nin içerisinde beyaz tahtası, bir bilgisayarı, öğretmen masası, iki toplantı masası ve 20’yi aşkın sandalye bulunan bir oda tahsis edildi.

Uzman adı altında her gün odalarına gelip, hiçbir iş yapmayan eski müdürlerden bazıları,"Odamızda her birimize yaklaşık 1 metrekare yer var. Ama sayımız kadar sandalyemiz yok. Nöbetleşe oturuyoruz" dedi. Bu odayı ofis olarak kullanmaları istenen müdürler, duruma tepki gösterdi.

Kızağa çekildiklerini söyleyen bir ilçe milli eğitim müdürü, "İşleyen bir düzene çomak sokuyorlar. Eğitime verdikleri zararı onlarca yıl telafi etmek mümkün olmayacak. Bir nesil onlar sayesinde kayıp" iddiasında bulundu.

Görevden alınan müdürlerin yerine vekaleten atamaları yapılan müdürlerin neredeyse tamamının, hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’e üye olduğunu belirten bu eski müdür, "Eğitim Bir Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nı parmağında oynatıyor.

Ne isterse mutlaka yaptırıyor. Aslında bir ilçe milli eğitim müdürü sendikaya üye olamaz, ancak yeni göreve gelen müdürler vekaleten bu görevde oldukları için sendikadan istifa etmek zorunda değiller. Zaten bakanlık da kadro olmasına rağmen asaletlerini vermeyecek, çünkü ipler elinde olsun istiyor. İstediğini yaptırmak, hatta bir faksla görevden almak bile bu şekilde çok daha kolay" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;