3D televizyonlar 2011'de ucuzlayacak

Televizyonda 3 boyut teknolojisinin (3D) gelecek yıldan itibaren bütün ürünlerde kolayca bulunabileceğini belirten LG Türkiye TV Pazarlama Müdür Yardımcısı Ece Erdoğmuş, “2011'de üretimde patlama yaşanacak. 3D'lerin fiyatı düşecek” dedi

Pazar, 05 Eylül 2010 - 05:00

3D televizyonlar 2011'de ucuzlayacak

Gülay Zaim

Güney Koreli tüketici elektroniği markası LG’nin televizyon ürünleri, incelik ve görüntü kalitesi iddiası ile dünyanın en büyük ikinci elektronik fuarı IFA’da (Uluslararası Elektronik Fuarı) boy gösteriyor. Almanya’nın başkenti Berlin ’de düzenlenen ve bu yıl 3 boyutlu teknoloji (3D) şovunun yaşandığı fuarda LG, Nano adını verdiği ve hem inceliği hem de görüntü kalitesiyle göz dolduran 3 boyutlu televizyonlarını sergiliyor.

İçerik eksiği tamamlanacak

Fuarda ürün çeşitliliğinden ziyade yeni teknolojilerin lanse edildiğini belirten LG Türkiye TV Pazarlama Müdür Yardımcısı Ece Erdoğmuş, Mayısta satışa sunulan 3D TV’lere, 2011 yılında daha da kolay erişilebileceğini söyledi. Ece Erdoğmuş “3D televizyon pazara sunuldu ama içerik sağlayıcılar henüz hazır değildi. 2011’de bu alanda da eksiklikler tamamlanacak ve 2011’de patlama yaşanacak. 3D televizyonlar daha ucuzlayacak” dedi.

Pazara çok erken sunuldu

3D’de en önemli pazar, oyun ve sinema alanında. “3D TV’ler 2010’un başında Las Vegas’taki dünyanın en büyük elektronik fuarı CES’de (Consumer Electronics Show) lanse edildi. Aslında 3D’lerin pazara çıkışı bu kadar erken değildi. Fakat bir şekilde başladı. Ama en büyük sıkıntı içerikti” diyen Ece Erdoğmuş, “Şimdi artık bütün firmalar içerik sorununu çözmeye çalışıyor. 2011’den sonra çok ciddi içerikler olacak” şeklinde konuştu.

2 yıl sonra tüm ürünlerde

LG’nin Nano adını verdiği televizyonları hakkında bilgi veren Ece Erdoğmuş, “Bir televizyonu bu kadar inceltip teknolojisinden fedakarlık etmemenize imkan yok. Şu anda bunu yapabilen tek firmayız” dedi. Ece Erdoğmuş, 2 yıl sonra 3D’nin bütün televizyonlarda rahatlıkla bulunacak basit bir fonksiyon haline geleceğini belirterek, “Fiyatı gözlük kalitesi belirliyor. Gelecek yıl LG, iki alternatifli gözlük de pazara sunacak” dedi.