3G, anti-virüs satısını patlattı

Mobil cihazların 3G teknolojisiyle hacker'lar için cazip hale gelmesi anti virüs programlarına ilgiyi de artırdı

24 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

HACKER’LAR İÇİN CAZİP

akın zamanda hayatımıza giren 3G teknolojisiyle birlikte internet kullanımının yaygınlaştığı mobil cihazlarda virüs tehditlerinin çoğalması, anti-virüs programlarına ilgiyi artırdı. Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, 3G’den önce mobil koruma programları çok az satılırken 3G ile bu ürünlerin satışının arttığını söyledi. Göçe, “3G ile mobil cihazlarda internet kullanımı arttı. Bu nedenle mobil cihazlar hacker (bilgisayar korsanı) için cazip bir pazar haline dönüşmeye başladı” dedi.

SATIŞLAR 100 KAT ARTTI

Yaşanan tehditleri, yüksek meblağlar tutacak SMS ve MMS yollanması, mobil cihazların üzerindeki bilgilerin başkalarına gönderilmesi olarak sıralayan Göçe şöyle konuştu: “Anti-virüs programları sadece sorun yaşandığında alınıyor. Türk insanı başına bir şey gelmeden tedbir almıyor. Satışlar son 1-2 ayda 100 kat arttı. Eskiden aylık ortalama 20-30 kişi buna talep gösterirken şimdi her ay 1000-2000 talep gelmeye başladı. 2010’da satışlar hızla artacak. Bu konuda canlar yanacak.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.