3G'de rekabet numara taşıttı

3G hizmetinin sunmaya başlandığı temmuz ayından bu yana 2,1 milyon abone numarasını başka bir operatöre taşıdı

20 Eylül 2009, Pazar 11:00
A A

Türkiye’de Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemlerinin (3G) devreye girmesiyle GSM operatörleri arasında yaşanan rekabet, cep telefonu abonelerini numara taşımaya yöneltti. Operatörlerin 3G hizmeti sunmaya başladığı Temmuz ayından bu yana 2,1 milyon abone numarasını başka bir operatöre taşıdı. 

5 MİLYON BAŞVURU

9 Kasım 2008’de yürürlüğe giren numara taşıma uygulamasında, Temmuz 2009’a kadar 5 milyon abone başvuruda bulunurken, 4,4 milyonunun başvurusu kabul edildi. 3G’nin devreye girdiği Temmuz ayından bu yana başvuru sayısı 7 milyon 650 bine çıkarken, numarası taşınan abone sayısı 6,5 milyona ulaştı. Uygulamadan yaklaşık bir yılda yararlanan 6,5 milyon abonenin 2,1 milyonunun son 2 iki ay içinde gerçekleşmesi, 3G’deki rekabetin aboneleri etkilediğini ortaya koydu. 

"ADSL FİYATINA CEPTEN İNTERNET"

GSM operatörleri, hizmetin devreye girdiği 30 Temmuzdan bu yana düzenledikleri kampanyalarla çok sayıda internet modemi satışı gerçekleştirdi. Operatörler 3G ile geniş bant internet erişimi hizmetini, ADSL’de olduğu gibi 1-8 gigabyte (GB) arasında değişen paketler ve 29-69 TL arasında değişen fiyatlarla sunuyor. Abonelerine cepten görüntülü görüşme ve kablosuz internet keyfi yaşatan operatörler görüntülü görüşme hizmetini normal görüşme tarifesi üzerinden fiyatlandırıyor. Öte yandan 3G, abonelere cep telefonundan televizyon izleme imkanı da sunuyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;